Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 18.05.21

Opublikowano 18 maja 2021 o godz. 06:48

Prognoza burz – 18.05.21

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje zachodnią, miejscami północno-wschodnia, a także południowo-wschodnią część kraju

We wtorek obszar Polski pozostanie pod wpływem aktywnego ośrodka niskiego ciśnienia biegnącego od Białorusi po Ukrainę. W ciągu dnia nad krajem zalegać będzie wilgotna i umiarkowanie ciepła masa powietrza polarnomorskiego o równowadze chwiejnej, w której to popołudniu rozwinie się konwekcja z przelotnymi opadami deszczu i burzami.

W ciągu dnia powstaną dwie głównie strefy aktywności burzowej. Pierwsza na zachodzie obejmująca województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. Tutaj prognozowane są rozproszone komórki opadowe, łączące się z czasem w układy wielokomórkowe o stosunkowo powolnej prędkości przemieszczania się. Na ich trasie pojawić mogą się intensywne opady deszczu do około 15 mm, a także opady drobnego gradu <1,5 cm. Na trasie burz pojawić może się okresowo silniejszy wiatr do 70 km/h. Wieczorem aktywność burz będzie zanikała.

Po drugiej stronie kraju w wąskim pasie od województwa warmińsko-mazurskiego przez mazowieckie i z nieco większym rozszerzeniem lubelskiego i północnych krańców podkarpackiego, przechodzić będzie druga strefa burz. Większe skupisko zjawisk przypaść może dla województwa lubelskiego wzdłuż wschodniej części, gdzie powstać może więcej burz wielokomórkowych z intensywnymi opadami deszczu. Burze o podobnej charakterystyce mogą jednak powstać także w centralnej części Mazowsza oraz na południu Warmii i Mazur. Akumulacja opadów może dochodzić do 20 mm i nieznacznie przekraczać ten poziom w przypadku wydajniejszych opadowo burz. Opady gradu powinny być małe, podobnie jak na zachodzie, zaś wiatr także nie powinien przekraczać 70 km/h. Wieczorem aktywność burz będzie zanikała

W pozostałych regionach <60% zjawiska mogą powstawać punktowo i lokalnie, głównie w obrębie strefy na zachodzie kraju, lokalnie być może na południu.