Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 12.05.21

Opublikowano 12 maja 2021 o godz. 06:56

Prognoza burz – 12.05.21

1. poziom zagrożenia obowiązuje dla południowo-zachodniej Polski w związku z zagrożeniem od strony ulewnych i długotrwałych opadów deszczu powodujących zalania, a w mniejszym stopniu silnego wiatru i opadów gradu

Możliwość rozwoju umiarkowanych burz obejmuje regiony sąsiadujące ze strefą poziomu pierwszego. Ryzyko od strony ulewnych opadów będzie niższe. Szansa na burze obejmuje także wysokie pasmo górskie

W ciągu dnia obszar Polski pozostanie w strefie ciepłej masy powietrza polarnomorskiego, które w zachodniej połowie kraju cechować będzie się podwyższoną niestabilnością. Nad regiony zachodnie nasuwać będzie się strefa niżowa wraz z przewidywaną wędrówką mezoskalowego ośrodka niskiego ciśnienia na froncie, który przejść ma przez południowo zachodnią część kraju. Jednym z zapalników do rozwoju burz będą rozbudowane strefy konwergencji wiatru – m.in. przebiegające przez większość zachodniej części kraju.

Głównym obszarem rozwoju burz będzie przede wszystkim województwo dolnośląskie, gdzie popołudniu i wieczorem dojdzie do rozwoju liczniejszych burz początkowo jednokomórkowych, ale z szybką tendencją do łączenia się w długożyjące klastry burzowe obejmujące większość województwa, ale prawdopodobnie i zachodnią część województwa opolskiego. Burze te będą aktywne elektrycznie niosąc ulewne i długotrwałe opady deszczu, niosąc skumulowane sumy dochodzące nawet do 40 mm. Nie wyklucza się także kilku silniejszych porywów wiatru dochodzących do 80 km/h, zaś w przypadku powstania superkomórek wysokooopadowych, także opadów gradu do 3 cm w średnicy. Część wysokiej aktywności burzowej może przedostać się mimo wszystko nad południową Wielkopolskę. Burze w dojrzałej fazie prawdopodobnie przejdą także przez południową i zachodnią część województwa lubuskiego.

Konsekwencją przechodzenia burz w obszarze objętym pierwszym poziomem mogą być przypadki zalań – także poza strefą w jej bliskim sąsiedztwie  (np. południowa Wielkopolska).

Na pozostałym obszarze burze będą mniej groźne z największą szansą na wystąpienie wzdłuż Wielkopolski na linii zbieżności wiatru. Tutaj zjawiska burzowe także mogą nieść intensywne opady deszczu, jednak zagrożenie będzie dużo mniejsze względem południowego zachodu. Zjawiska burzowe możliwe będą także w trybie izolowanym wzdłuż pasma górskiego.

Aktywność burz zwłaszcza w strefie poziomu pierwszego utrzyma się do późnych godzin nocnych – miejscami nawet do czwartkowego poranka.