Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 06.04.21

Opublikowano 6 kwietnia 2021 o godz. 06:37

Prognoza burz – 06.04.21

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje większość regionów Polski z największym prawdopodobieństwem w pasie Polski zachodniej oraz północnej

We wtorek po odsunięciu się frontu chłodnego spoza Polski południowo wschodniej, w ciągu dnia w świeżej masie powietrza arktycznego, w całym kraju prognozuje się masowy rozwój chmur kłębiastych cumulus i cumulonimbus, które w drugiej części dnia będą przynosić opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śnieg i miejscami także krupę śnieżną.

Warunki w troposferze będą sprzyjać powstawaniu licznych komórek konwekcyjnych. Poziom niestabilności w troposferze (CAPE) wahać będzie się dzisiaj od 100 do maksymalnie 400 J/kg. Po południu prognozowane jest powstawanie izolowanych komórek jak i mocniej rozbudowanych pasm np w formie liniowej. Na ich trasie pojawiać będą się silniejsze porywy wiatru nawet do 75 km/h oraz w głównej mierze opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i przechodzącym w silne, choć krótkotrwałe. W wyniku przechodzenia komórek konwekcyjnych możliwe będą szybkie przyrosty pokrywy śnieżnej. Wyładowania doziemne z największym prawdopodobieństwem mogą pojawić się od południowego zachodu po północny zachód oraz na północy. Mniejsza szansa na pojawienie się burz będzie miała miejsce w centrum i na południu. Lokalnie może zagrzmieć na północnym wschodzie oraz wschodzie, po ustąpieniu zachmurzenia porannego frontu. Aktywność burz będzie miała miejsce do końca dnia, zaś po zachodzie słońca lokalne burze mogą zdarzać się jeszcze wzdłuż linii wybrzeża do środowego poranka.

Generalnie burze powinny być lokalne, a aktywność elektryczna umiarkowana. Struktury będą wędrować z zachodu na wschód.