Prognoza występowania zjawisk burzowych nad Polską – 05.05.21

Opublikowano 5 maja 2021 o godz. 06:45

Prognoza burz – 05.05.21

Możliwość rozwoju słabych i umiarkowanych burz obejmuje południowo wschodnią część kraju oraz pas od północy, północnego zachodu przez zachód po południowy zachód. 

W środę obszar Polski znajdować będzie się w strefie ośrodka niżowego znad południowej Szwecji. Przez kraj z południa na wschód przechodzić będzie strefa frontu atmosferycznego (chłodnego) z popołudniowym rozwojem zafalowania w postaci niewielkiego ośrodka niżowego. Nad południowo wschodnią część kraju napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarnomorskie o zwiększonej niestabilności w godzinach popołudniowych. Za frontem postępować będzie adwekcja chłodniejszych mas powietrza, która w całej zachodniej połowie kraju objawi się rozwojem konwekcji.

W strefie przedfrontowej obejmującej południowy wschód i częściowo południe, panować będą słabe warunki termodynamiczne do rozwoju zjawisk burzowych. Czynnikiem zwiększającym szanse na ich rozwój będzie jednak obecność wyraźnej zbieżności wiatru w dolnej troposferze, wzdłuż której rozwijać będą się pojedyncze komórki oraz możliwe burze wielokomórkowe. Na ich trasie pojawić mogą się silniejsze porywy wiatru osiągające i nieznacznie przekraczające 70 km/h oraz intensywne opady deszczu – od Małopolski po Podkarpacie miejscami ulewne. Ryzyko opadów gradu będzie niskie, a jeśli się pojawi to jako drobne bryłki. Burze w tej  części kraju prognozowane są przez całe popołudnie. Inicjacja nastąpi w zachodniej części obszaru, zaś najpóźniej burze dotrą do wschodniej części wyznaczonego fragmentu.

Wzdłuż całej zachodniej połowy kraju oraz częściowo na północy, w drugiej części dnia rozwinie się klasyczna konwekcja w chłodniejszych masach powietrza. Spiętrzone chmury Cb będą generowały przelotne opady deszczu, drobny grad oraz silniejsze porywy wiatru nawet do 80 km/h. Niektóre z chmur cumulonimbus będą generowały wyładowania atmosferyczne, choć zjawiska względem południowo wschodniej Polski będą bardziej lokalne. Szansa na pojawienie się burz obejmuje głównie północny zachód oraz południowy zachód późniejszym popołudniem.