Śnieg już tylko incydentalnie – prognoza pogody na poniedziałek

Opublikowano 29 listopada 2020 o godz. 19:23

Wkraczamy w nowy tydzień, którego początek będzie podtrzymywał lekko zimowy charakter pogody w niektórych częściach kraju. Wszystko za sprawą obecności zimnej i wilgotnej masy powietrza na obszarze naszego kraju. W ciągu dnia pojawią się słabe opady deszczu i śniegu, ale o małym zasięgu i słabym natężeniu.

Na poniedziałek utworzono trzy strefy na mapce prognostycznej

Strefa A

Z samego rana opady mieszane przemieszczać będą się wzdłuż całej zachodniej Polski, kierując się powoli na wschód. Najwięcej opadów powinno pojawić się w południowo zachodniej części wyznaczonego regionu. Po południu opady deszczu, deszczu ze śniegiem i chwilowo samego śniegu pojawią się na Opolszczyźnie, Śląsku i ziemi łódzkiej. W pozostałych województwach szansa na opady będzie mniejsza, a jeśli wystąpią to dosyć lokalnie. Być może w kujawsko-pomorskim po południu powstanie nieco większa strefa opadów mieszanych.

Strefa B

W ciągu dnia możliwe będzie przechodzenia izolowanych i lokalnych komórek konwekcyjnych ze słabymi opadami śniegu. Największa szansa na obszarze województwa podlaskiego. Nie przewiduje się tutaj opadów mieszanych z racji wyraźnie chłodniejszego sektora powietrza względem zachodniej Polski.

Strefa C

W obszarze tym panować będzie najmniejsze prawdopodobieństwo opadów atmosferycznych zarówno w pierwszej jak i drugiej części dnia. Bardzo lokalne komórki ze słabymi opadami śniegu mogą jednak powstać – głównie wzdłuż regionów podgórskich i górskich.

W ciągu dnia czeka nas stabilny przebieg pogody z lokalnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegu na zachodzie i północy oraz możliwymi opadami śniegu na północym-wschodzie

Temperatury

Najniższe temperatury notowane będą na południowym wschodzie, gdzie mogą spaść do 0 stopni Celsjusza z lokalnymi przymrozkami. Cieplej będzie na zachodzie oraz wzdłuż wybrzeża. Poniżej prognoza modelu ECMWF temperatur na godzinę 12 w poniedziałek:

Grafika: meteologix.com