Prognoza pogody – 27.08

Opublikowano 27 sierpnia 2019 o godz. 08:35

Tak jak w poprzednich dniach, ośrodkiem barycznym sprawującym pieczę nad pogodą w naszym kraju jest bardzo stabilny układ wyżowy, który już od kilku dni oddziałuje nad sporą częścią Europy, w tym bezpośrednio nad Polskę. Dzisiaj jego centrum przemieści się nad obszary Łotwy i Litwy, a po południowo zachodniej części wyżu pojawi się nasilony strumień przepływu bardzo gorącego powietrza z południowo wschodniej Europy. Powietrze te dodatkowo wyróżniać będzie się mocnym nasyceniem pary wodnej, co przy spodziewanym silniejszym przepływie mas powietrza w dolnej tropsoferze i obecnością stref konwergencji wiatru zapewnić ma rozwój większej liczby burz o miejscami gwałtownym przebiegu.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą na dziś – model ECMWF (via windy.com)

W całym kraju będziemy mieli z typowo letnim wydaniem pogody. Jedynie wzdłuż wschodniej części kraju temperatury powinny pozostać na poziomie 27-29 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach będzie to z pewnością 30-33 stopnie. Uważajmy więc na upał i chrońmy głowę, ograniczmy przebywanie na zewnątrz i pijmy dużo wody (najlepiej niegazowanej).

Spodziewana temperatura na poziomie 2 m – godzina 15Z (model GFS via meteomodel.pl)

Dzisiaj szczególnie w południowej i częściowo zachodniej części kraju prognozy są zgodne co do wystąpienia kolejnej serii burz, która nieprzerwanie trwa od minionego piątku. Dzisiejsze zjawiska mają rozwijać się w obszarze wilgotniejszego powietrza w pionowym profilu troposfery przy obecności umiarkowanego przepływu wiatru. W organizacji dzisiejszych zjawisk pomóc ma skręt wiatru z wysokością obserwowany w pierwszych trzech kilometrach troposfery oraz miejscowe obszary konwergencji wiatrów. W wyniku tego dzisiaj warunki będą korzystne do wystąpienia początkowo pojedynczych burz, a w miarę rozwoju burz wielokomórkowych oraz superkomórek burzowych. Głównym zagrożeniem od strony dzisiejszych zjawisk będą bardzo silne opady deszczu w akumulacjach dochodzących nawet do 40 mm, a patrząc na wczorajsze burze mogą pojawić się także lokalne przypadki dochodzące nawet do 50 mm. W przypadku pojedynczych komórek i wielokomórek wiatr nie powinien przekraczać pułapu 60 km/h a grad wyniesie na ogół do 2 cm średnicy. W przypadku wystąpienia burz superkomórkowych średnica może dojść do pułapu 3 cm przy porywach wiatru do 70 km/h. Ten typ burz będzie dzisiaj w mniejszości przypadków. Zjawiska burzowe w przytoczonym obszarze najbardziej prawdopodobne są na południu Polski w pasie od województwa małopolskiego po opolskie i dolnośląskie. Pojedyncze ośrodki burzowe mogą rozwinąć się miejscami na południu Podkarpacia, przy czym ze względu na prognozowane suche warstwy powietrza rozwój większej ilości burz wgłębi regionu będzie mocno utrudniony. W miarę rozwoju popołudniowych i wieczornych burz zjawiska te zaczną pojawiać się także bardziej w kierunku północnym obejmując być może krańce od woj. świętokrzyskiego po łódzkie. Burze prognozowane są także dla obszarów Wielkopolski i województwa lubuskiego, zaś w godzinach wieczornych także dla Pomorza Zachodniego.

Poza obszarem odgraniczonym linią pogoda bardzo słoneczna i stabilna. Być może lokalne burze pojawią się nieco bardziej wgłąb względem obszaru, stąd poprowadzono korekcyjną, cieńszą linię.