Potencjalna fala silnego wiatru nad Polską – porównanie bieżących prognoz numerycznych

Opublikowano 27 września 2019 o godz. 17:56

Kolejne bazy danych poszczególnych modeli prognostycznych wciąż podtrzymują scenariusz możliwego wystąpienia incydentu wiatrowego na terenie naszego kraju. Obserwowany układ baryczny obecnie znajduje się nad dalekimi wodami północnego Atlantyku cały czas kierując się w stronę Europy. Jutro zbliży się on do obszaru Wysp Brytyjskich ze spadkiem ciśnienia poniżej 1000 hPa i w pełni wykształconym układem frontowym. Niż ten w nocy z soboty na niedzielę oraz w trakcie niedzielnego dnia oddziaływać będzie przede wszystkim nad Wielką Brytanią przynosząc silny, porywisty wiatr wynikający z narastającej różnicy ciśnień między okiem cyklonu, a jego otoczeniem.  W nocy z niedzieli na poniedziałek układ niżowy skieruje się nad obszar Cieśnin Duńskich i dalej w kierunku Bałtyku, przynosząc bardzo silne porywy wiatru dochodzące przeszło do 100 km/h w pasie od Beneluxu po południową część Niemiec. W poniedziałek rano, gdy niż wkroczy nad Bałtyk wichura wkroczyć ma także nad obszar Polski trwając od rana do wieczora. Ponadto wystąpić mają opady wielkoskalowe, a także niewykluczone burze adwekcyjne.

Porównanie prognoz – położenie układu niżowego i spodziewane ciśnienie w centrum

W porównaniu wybrano godzinę 12:00 w poniedziałek, kiedy to centrum niżu ma znaleźć się na południowej części Morza Bałtyckiego. W porównaniu uwzględniono modele: ECMWF, GFS, ICON.

ECMWF – na godzinę 12:00 obecna prognoza wskazuje ułożenie centrum na południowej części Bałtyku z ciśnieniem 984 hPa

GFS – na godzinę 12:00 obecna prognoza wskazuje ułożenie centrum na południowej części Bałtyku z ciśnieniem 984 hPa

ICON – na godzinę 12:00 obecna prognoza wskazuje ułożenie centrum w okolicach Łotwy z trajektorią na Zatokę Ryską z ciśnieniem 986 hPa

Rozbieżności w ułożeniu centrum niżu i jego głębokości na godzinę 12:00 są więc stosunkowo niewielkie. Najprawdopodobniej taka tendencja z tolerancją +/- 3hPa zostanie podtrzymana. Warto jednak zwrócić uwagę, że prognoza ECMWF wskazuje na najgłębszy zasięg zatoki niżowej w korelacji z pozostałymi prognozami.

Porywy wiatru

Wersja prognoz modelu ECMWF zakłada występowanie rozległych obszarów z porywami wiatru osiągającymi 80-90 km/h i punktowo 100-110 głównie w pasmach górskich. Na godzinę 14:00 najsilniejsze porywy z wymienionego wyżej zakresu mają wystąpić praktycznie wszędzie za wyjątkiem północno wschodniej części kraju. Na godzinę 17:00 strefa silnych podmuchów osiągających 80 km/h nie ulegnie większym zmianom, zaś szczególnie od południowo zachodniej po południowo wschodnią część kraju mogą zdarzyć się porywy nawet do 90 km/h. Na godzinę 20:00 obserwować będziemy wyraźną wędrówkę najsilniejszego wiatru w kierunku wschodniej części kraju. Zakres porywów nie ulegnie zmianom i wciąż będzie bardzo silny.

GFS (14:00, 17:00, 20:00)

ICON (14:00, 17:00, 20:00)

Prognozy modelu GFS również wskazują na występowanie silnych porywów wiatru, ale osiągać one mają pułap na ogół 70-90 km/h początkowo w pasie zachodnim, następnie w centrum, częściowo na północy i na północnym wschodzie. W przypadku danych modelu ICON wyraźnie widać znacznie łagodniejszy przebieg potencjalnej wichury, a wiąże się to z rozbieżności w trajektorii niżu względem prognoz modelu ECMWF i GFS. Warto jednak wspomnieć, że w trakcie poniedziałku w obszarze przechodzenia frontów mogą formować się ośrodki konwekcyjne w tym burze. Na trasie ich przechodzenia mogą pojawiać się punktowo bardzo silne porywy wiatru, a więc dane 90-100 km/h nie muszą być wcale czymś odrealnionym. Potwierdzają to dane modelu UMPL, który bardzo podobnie jak model ECMWF wskazuje na możliwość występowania porywów do 90-95 km/h po południu zwłaszcza w pasie od południowego zachodu po południowy wschód, częściowo obejmując także centrum

dane graficzne: kachelmanwetter.de, mapy.meteo.pl