Poniedziałek: konwekcja w arktycznej masie powietrza z możliwymi burzami

Opublikowano 1 grudnia 2019 o godz. 19:14

W poniedziałek nad obszar Polski zostanie wtłoczona kolejna porcja powietrza arktycznego-morskiego, która dała o sobie znać już wczoraj w postaci dużych spadków temperatur i nocnych mrozach. Adwekcja zimnego powietrza szczególnie w dolnych częściach troposfery ma miejsce z dalekich, północnych części kręgu polarnego, zaś jej spływ uwarunkowany jest obecnością silnego ośrodka niskiego ciśnienia stacjonującego jutro na północnych krańcach Skandynawii. Mapy ciśnienia zdradzają wyraźnie, że jutro przez obszar Polski przemieszczać będzie się fragment zatoki niżowej, która będzie jednocześnie słabo widocznym obszarem występowania płytkiego niżu wtórnego przemieszczającego się z północnego zachodu na południowy wschód.

Liczne opady deszczu i śniegu

Jutro w ciągu dnia jak i wieczorem w wielu miejscach kraju prognozy wskazują na pewnie występowanie rozproszonych opadów śniegu, deszczu, deszczu ze śniegiem jak i możliwych zjawisk burzowych w północnej części kraju. Dodatkowo nie można wykluczyć przypadków z opadami krupy śnieżnej, a także drobnego, ziarnistego gradu. Od rana najintensywniejsze opady deszczu jak i samego śniegu przewidywane są w województwach nadmorskich, gdzie całość napędzać ma wzmożony 'efekt morza’. Liczne komórki konwekcyjne jak i rozbudowane pasma liniowe z silnym wiatrem i intensywnymi śnieżycami nawiedzać mają przede wszystkim województwo pomorskie i zachodniopomorskie. Tutaj ze względu na prognozowaną niestabilność powietrza rzędu 50-100 J/kg niemal pewne są zjawiska burzowe. Te będą występować głównie w gminach wzdłuż wybrzeża choć z biegiem dnia mogą one wystąpić także wgłąb województw, a po południu także lokalnie w województwie warmińsko-mazurskim.

Prognozowane opady deszczu i śniegu w poniedziałek na godzinę 11:00 (model UM 1,5 km) – Polska północna

Podczas gdy przed południem opady będą nawiedzać województwa północne, na południu i południowym wschodzie przed południem wystąpić mogą opady samego śniegu, a związane one będą z obecnością krańcowych fragmentów niżu znad Morza Śródziemnego. Śnieg pojawi się głównie w obszarach podgórskich od województwa śląskiego po podkarpackie.

W godzinach popołudniowych i wieczornych strefa opadów mieszanych z dominacją śniegu przemieszczać będzie się na północny, a następnie południowy wschód Polski. Na trasie poszczególnych komórek opadowych mogą występować silne porywy wiatru (do 60 km/h). Generalnie najwięcej opadów śniegu prognozuje się w górach, na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, zaś wieczorem we wschodnich częściach Mazowsza, Lubelszczyźnie, Małopolsce i Podkarpaciu. W pozostałych regionach głównie opady deszczu i/lub opady mieszane.

Symulacja przejścia opadów atmosferycznych w ciągu dnia i wieczorem (fioletowy – opad mieszany, niebieski – śnieg, zielony – deszcz)

Prognozowana pokrywa śniegu (cm) w poniedziałek na godzinę 22 – model ECMWF

Grafiki: meteo.pl, mapy.meteo.pl, kachelmanwetter.de, windy.com, wxcharts.com,