Pogoda: Wichura zbliża się do Polski. Zagrożenie porywami do 100-110 km/h

Opublikowano 28 stycznia 2022 o godz. 20:06

W weekend pogoda może zapisać się pod znakiem najsilniejszej w dotychczasowym sezonie wichury nad Polską. Wszystko za sprawą wyjątkowo głębokiego i gwałtownego niżu, który znad Skandynawii zanurkuje w stronę państw nadbałtyckich. Niż wytworzy wokół siebie bardzo duże zaostrzenie różnicy ciśnień, które przyczyni się do długotrwałych porywów wiatru.

ZDECYDOWANIE NAJPOWAŻNIEJSZA SYTUACJA POD KĄTEM SIŁY WIATRU OBEJMIE OBSZARY

  • Województwa nadmorskie oraz pozostałe, północne (kuj-pom)
  • Cała zachodnia połowa kraju
  • Centrum
  • Południe

Sytuacja synoptyczna

W sobotę obszar Polski od drugiej części dnia wyraźnie zacznie dostawać sie pod wpływ głęboko rozwiniętej strefy niskiego ciśnienia, która ewoluować będzie za dnia nad Skandynawią, obierając tor na południowy wschód. Z niżem związany będzie układ frontów atmosferycznych, które przetaczając się przez sobotni dzień przyniosą opady deszczu oraz śnieg. Będzie to swego rodzaju zwiastun nadejścia niebezpiecznej pogody od godzin wieczornych.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w sobotni dzień

Pogoda. Sytuacja synoptyczna nad Europą w sobotni dzień

Gwałtowne pogłębienie się niżu ze spadkiem w oku do 959 hPa – stan w nocy z soboty na niedzielę

Sytuacja synoptyczna pod koniec niedzielnego dnia – wypełnianie się niżu (wzrost ciśnienia) i powolny proces słabnięcia wichury

Pogoda. Sytuacja synoptyczna pod koniec niedzielnego dnia - wypełnianie się niżu (wzrost ciśnienia) i powolny proces słabnięcia wichury

Pogoda: przed nadejściem wichury pojawią się opady deszczu i śniegu

Początkowo w sobotę pogoda w kraju będzie dosyć stabilna, praktycznie nie dając symptomów nadchodzących zmian. Wiatr będzie jeszcze dosyć słaby, wzrastając do poziomu umiarkowanego u schyłku dnia i wzmacniając się od wieczora. Wcześniej jednak czeka nas przejście frontu atmosferycznego o charakterze ciepłym. Na jego trasie wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Front ten dosyć sprawnie przesunie sie z zachodu na wschód Polski, ale tuż za nim podążać będą kolejne strefy opadowe.

Na bazie danych UMPL

O poranku opady deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem zaczną się już pojawiać zwłaszcza na północnym zachodzie kraju. W pozostałych regionach jeszcze bez opadów z zachmurzeniem zmiennym i szansą na przejaśnienia w regionach północno-wschodnich

Prognoza opadów na godzinę 07:00 i 10:00 (zielony – deszcz, niebieski – śnieg)

Pogoda. Opady na godzine 7
Pogoda. Opady na godzine 13

W drugiej części dnia front będzie coraz bardziej zmieniał swój charakter. Chwilę popołudniu pasmo opadów sniegu i deszczu ze śniegiem rozciągnie się od północy przez centrum po południowy zachód, kierując się następnie w takiej formie dalej na wschód. Do województw granicy wschodniej opady (przede wszystkim śnieg) dotrą w godzinach wieczornych. Za linią głównego frontu w dalszym ciągu podążać będą opady deszczu przeważnie o natężeniu słabym oraz mżawka.

Prognoza opadów na godzinę 13:00, 16:00 i 19:00

Pogoda. Opady na godzine 13
Pogoda. Opady na godzine 16
Pogoda. Opady na godzine 19

Od wieczora znaczący wzrost siły wiatru. Po północy i w niedzielny poranek wichura osiągnie najwyższą fazę rozwoju

Wieczorem wiatr zacznie wyraźnie nasilać się w obszarze Polski północnej, zachodniej, połduniowo-zachodniej i centralnej. W tych regionach porywy do północy mogą osiągać już 70-90 km/h. Wzdłuż wybrzeża i gmin nadmorskich mogą okazać się dużo silniejsze wahać się w przedziale 90-115 km/h. Podobny wiatr wystąpi na południu Dolnego Śląska, tym silniejszy w wyższych partiach górskich. W kierunku wschodnim porywy będą jeszcze słabe, nie stwarzając zagrożenia. W regionach wymienionych w pierwszym zdaniu już mogą pojawiać się awarie energetyczne, uszkodzenia drzewostanów i budynków.

Obszary porywów wiatru nad Polską na godzinę 00:00 wg modelu ICON-EU

Pogoda. Porywy wiatru na godzinę 00:00

Nocą fala wiatru będzie narastać, koncentrując się zwłaszcza w zachodniej połowie kraju oraz z uwzględnieniem centrum. Wg prognozy modelu ICON-EU do godziny 10:00 UTC w niedzielę najsilniejsze porywy wystąpią województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego przez wielkopolskie, łódzkie, dolnośląskie i opolskie. Tutaj wiatr może dochodzić w maksymalnych porywach aż do 90-100 km/h (lokalne przypadki 110 km/h są możliwe szczególnie w obszarze województwa wielkopolskiego). Wzdłuż samego wybrzeża porywy mogą osiągnąć aż 110-120 km/h. Mniej gwałtownie będzie od północnego wschodu po południowy wschód, gdzie fala wiatru dopiero zacznie się zbliżać. Tutaj noc i poranek minie pod wpływem maksymalnych porywów 60-80 km/h.

Noc i niedzielny poranek będą prawdopodobnie apogeum wichury. W dalszej części niedzielnego dnia wiatr będzie wprawdzie słabszy względem pory nocnej, jednak wciąż będzie mowa o dominacji porywów w zakresie 70-90 km/h i to praktycznie w całej Polsce. Subiektywnie oceniając najlżejszy przebieg wichury może mieć miejsce od Warmii i Mazur przez Podlasie przez wschód Mazowsza po częściowo Lubelszczyznę. Najsłabszy nie oznacza jednak lżejszego wiatru, bo ten może tu osiągać 70-80 km/h.

Na poniższej grafice znajdują się maksymalne porywy wiatru obliczane przez model GFS licząc do godziny 21UTC w niedzielę – najgwałtowniejsza wichura zaznaczy się na północnym-zachodzie i zachodzie. Miejscami widoczne są obszary z występowaniem porywów w zakresie 100-110 km/h (woj. wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie). We wschodniej połowie kraju wiatr przeważnie w zakresie 70-85 km/h, zaś w pozostałych regionach 80-100 km/h

Prognoza porywów wiatru nad Polską liczona do godziny 21UTC w niedzielę – model ICON-EU (przytaczany powyżej). Najbardziej zagrożone regiony to północ, północny zachód, częściowo zachód, centrum i południowy zachód. W tych regionach nocą z soboty na niedzielę i podczas niedzielnego przedpołudnia wiatr osiągnąć może 90-110 km/h w porywach. W pozostałych regionach przeważnie 70-90 km/h, zaś najlżejszy wiatr ograniczy się jedynie do regionów północno-wschodnich.

Poniżej znajdują się prognozy porywów wiatru modelu ECMWF dla kolejnych etapów wichury. Wedle tych prognoz apogeum z najsilniejszymi porywami na nizinach wystąpi od godziny 07:00 do 13:00 w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce. Tu wiatr w porywach może 100-110 km/h (woj: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, opolskie i lokalnie łódzkie – południowe peryferia).

Maksymalne porywy wiatru w okresie 01:00 – 07:00

Maksymalne porywy wiatru w okresie 07:00 – 13:00 (Apogeum)

Maksymalne porywy wiatru w okresie 13:00 – 19:00

Maksymalne porywy wiatru w okresie 19:00 – 01:00

Podsumowując: na bazie uśrednionych wyników różnych modeli prognostycznych, najbardziej zagrożonymi obszarami będą północ, północny-zachód, zachód, centrum, południowy zachód oraz południe. Wichura najmniejszym impaktem obejmie wschód i północny wschód. Apogeum wichury spodziewane jest w drugiej części nocy z soboty na niedzielę, w niedzielny poranek i w godzinach przedpołudniowych. W najbardziej narażonych regionach wymienionych powyżej, lokalne porywy wiatru mogą osiągać maksymalny pułap w zakresie aż 100-110 km/h. Dosyć powszechne okażą się porywy w zakresie 80-95 km/h Wzdłuż wybrzeża porywy będą jeszcze silniejsze, dochodząc do 120-130 km/h. Od północnego wschodu po południowy wschód wichura będzie najłagodniejsza i przetoczy się dopiero w niedzielne popołudnie i wieczór. Mimo wszystko, wiatr w porywach w tych regionach może wciąż być wyraźnie silny wynosząc 70-85 km/h (lokalnie na południowym wschodzie nawet do 90 km/h).

Grafiki: mapy.meteo.pl, metologix.com, wxcharts.com, windy.com