Pogoda. W piątek kolejne opady śniegu na nizinach – przegląd prognoz

Opublikowano 24 listopada 2021 o godz. 18:05

Już w najbliższy piątek pogoda w kraju ponownie zaznaczy się zimowym akcentem. Po wtorkowych (23.11) opadach śniegu na północnym wschodzie, tym razem opady przetoczą się prawdopodobnie od południowego zachodu i południa przez centrum po wschód i północny wschód. Opady śniegu związane będą ze strefą frontową układu niżowego znad Morza Śródziemnego.

Na mapach sytuacji synoptycznej na czwartek dostrzec można niewielki układ niżowy o nazwie Yilmaz, który wirować będzie wzdłuż wybrzeża Hiszpanii. Według danych pokazujących dalszy rozwój poszczególnych ośrodków, to właśnie ten niż, a konkretniej jego odseparowana część, będzie sprawcą piątkowych opadów śniegu.

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek

Pogoda. Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek

W nocy z czwartku na piątek nasz kraj wyraźniej znajdzie się pod wpływem niżu z północy Europy, a jednocześnie zbliżać będzie się wzmacniający niż z południu kontynentu. Układ ten powoli będzie kroczył nad Bałkany, gdzie dojść ma do podziału. Jedno z centrów pozostanie na północy Włoch, natomiast to najbardziej wpływowe dla naszego kraju przetoczy się częściowo przez południowo wschodnie województwa i tereny zachodniej Ukrainy.

Prognoza pola ciśnienia nad Europą w nocy z czwartku na piątek

Pogoda. Prognoza pola ciśnienia nad Europą w nocy z czwartku na piątek

Opady śniegu powstawać będą w sektorze ścierania się zimnej i ciepłej masy powietrza w dolnej części troposfery. Uśrednione wyniki poszczególnych modeli numerycznych wskazują dosyć pewnie, że będzie to pas od południa i południowego zachodu w kierunku centrum i północnego wschodu/wschodu. Ciepły wycinek przetoczy się natomiast nad regionami południowo-wschodnimi i tu przewiduje się głównie opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w mniejszym udziale śnieg.

Rys sytuacji pogodowej na piątek

Pogoda. Rys sytuacji pogodowej na piątek

Przegląd symulacji na piątek

Między poszczególnymi modelami numerycznymi istnieją jeszcze pewne rozbieżności, które koncentrują się głównie wokół trasy ciągłych opadów śniegu. Przeważnie jednak obserwowana jest tendencja przejścia strefy opisana kilka zdań powyżej. Śnieg powinien pojawiać się początkowo w południowej i południowo-zachodniej części kraju już około południa. Pasmo opadów obejmie zwłaszcza tereny od województwa śląskiego po opolskie, ale z czasem także w pełni małopolskie. W drugiej części dnia i wieczorem stopniowe przemieszczanie się opadów śniegu będzie obserwowane w centrum (tu szczególnie woj. łódzkie). Częściowo mokry śnieg spodziewany jest na południowym wschodzie – tu głównie woj. świętokrzyskie oraz lubelskie (głównie północne części). Opady ponadto obejmą sporą część Mazowsza, zaś późnym wieczorem i nocą z pt. na sb. dotrą nad Podlasie. W przypadku tego regionu (generalnie północny wschód) śnieg będzie padać do sobotniego poranka. Na Podkarpaciu i większości Lubelszczyzny przewidywane są głównie opady deszczu (miejscami opady mieszane). W pozostałej części kraju spodziewana jest stabilna pogoda.

Poniżej znajdują się symulacje trzech modeli numerycznych. Kolejno: ARPEGE, ECMWF High Resolution, GFS. Fioletowe odcienie świadczą o opadach śniegu i ich intensywności (im głębszy kolor, tym intensywność większa). Zielone i niebieskie barwy reprezentują opady deszczu.

Start animacji zaczyna się o godzinie 12UTC w piątek dla modelu ARPEGE i 09UTC dla pozostałych. Koniec animacji w punkcie 06UTC sobota.

GIF1: Symulacja przechodzenia opadów śniegu – ARPEGE

Pogoda. Symulacja przechodzenia opadów śniegu - ARPEGE

GIF2: Symulacja przechodzenia opadów śniegu – ECMWF Hi-Res

Pogoda. Symulacja przechodzenia opadów śniegu - ECMWF Hi-Res

GIF3: Symulacja przechodzenia opadów śniegu – GFS

Pogoda. Symulacja przechodzenia opadów śniegu - GFS

Prognozy pokrywy śnieżnej

Do sobotniego poranka pokrywa śnieżna na nizinach może wahać się przeważnie w zakresie 2-5 cm. Niektóre z modeli sygnalizują jednak jeszcze uboższą warstwę, która nie powinna przekraczać 3 cm. Tylko lokalnie dostrzec można nieco większe akumulacje dochodzące do 7 cm. Choć sama strefa będzie wydajna opadowo, trwając przez wiele godzin, czynnikiem ograniczającym przyrost będą warunki termiczne. Temperatury powietrza w zakresie 1-2 stopni Celsjusza późnym wieczorem i nocą, a także dodatnie wartości temperatury gruntu nie będą sprzyjać do trwalszego utrzymania się porkywy śnieznej. W sobotę będzie ona z dużym prawdopodobieństwem systematycznie topnieć.

Prognozy pokrywy śnieżnej nad Polską – stan na godzinę 07:00 w sobotę. Prognozy wybranych modeli numerycznych

Grafika: http://wxcharts.com http://meteologix.com http://windy.com http://met.fu-berlin.de