Pogoda. Spokojny okres nad Polską z brakiem opadów, mrozem i wysokim ciśnieniem

Opublikowano 9 stycznia 2022 o godz. 12:59

Kolejny tydzień zwiastuje nam wysoką stabilizację warunków. Pogoda nad Polską sterowana będzie bezpośrednio przez układy wysokiego ciśnienia, które zdominują sporą część Starego Kontynentu. W nadchodzących dniach opady będą śladowe, natomiast bardzo wyraźnie wzrośnie ciśnienie atmosferyczne. Początkowa konfiguracja pola ciśnienia nad Europą będzie także sprzyjać napływowi chłodnej masy powietrza do Polski. Nocami pojawią się wyraźniejsze spadki temperatur.

Sytuacja synoptyczna

W najbliższych dniach nad Europą obserwować będziemy szybko rozwijający się wał wysokiego ciśnienia, który rozciągnie się na dystansie tysięcy kilometrów od Atlantyku przez centralną część Europy aż po głębokie regiony Rosji. Wewnątrz najmocniejszych partii wyżu ciśnienie atmosferyczne przekroczy nawet 1040 hPa. W przypadku Polski pogoda również cechować będzie się bardzo wysokim ciśnieniem, które może dochodzić nawet do 1038/39 hPa. Osoby, które są wrażliwe na ten czynnik pogodowy mogą odczuwać niekorzystnie zmiany opisane powyżej

Rozwój silnego wału wysokiego ciśnienia nad Europą w okresie poniedziałek 10.01 – czwartek 13.01

Pogoda. Rozwój silnego wału wysokiego ciśnienia nad Europą w okresie poniedziałek 10.01 - czwartek 13.01

Początkowo powiew zimniejszego powietrza – w wielu regionach spodziewany całodobowy mróz, ale od czwartku zmiany.

Do środy wał wyżowy będzie utrzymywał swoją ciągłość daleko aż po Rosję. W tym przypadku zimne powietrze będzie sukcesywnie oddziaływać nad obszarem naszego kraju ze szczególnym naciskiem na wschodnią część. Łagodniejsze w skutkach ochłodzenie wystąpi po drugiej stronie czyli na zachodzie.

Rozkład mas powietrza na wtorkowe popołudnie – spływ chłodu do Polski (model GFS)

Pogoda: Rozkład mas powietrza na wtorkowe popołudnie - spływ chłodu do Polski (model GFS)

W najbliższych dniach temperatury powietrza za dnia (punkt odniesienia 12:00) nad zdecydowaną większością obszarów utrzymają się poniżej granicy 0°C. W poniedziałek temperatury przeważnie wyniosą -1°C/-2°C. Wyjątkiem od reguły będzie południowy zachód z temperaturami 1°C/2°C. We wtorek zimne powietrze powinno szczelnie opanować cały kraj. W porównaniu do poniedziałku wartości temperatur mogą być niższe, dochodząc do -4°C na południu i południowym wschodzie. Analogiczny przebieg wydarzeń spodziewany jest także w środę.

Prognoza temperatur powietrza wg modelu ICON na poniedziałek, wtorek i środę. Każdy obrazek odnosi się do punktu czasowego 12:00

Pogoda: temperatury w poniedziałek
Pogoda: Temperatury we wtorek
Pogoda: temperatury w środę

Nocami chłód się nasili

Po zachodzie słońca spadek temperatur będzie naturalnie większy. Uśrednione wyniki modeli numerycznych dają jednak informacje, że mróz nie powinien być zbyt uciążliwy. Na nizinach przypadki temperatur poniżej -10°C będą raczej wybiórcze. Przeważnie powinny zatrzymywać się na granicy do -8°C, uwzględniając lokalne czynniki. Na pogórzu, w górach i terenach ze zmienną orografią, mróz może być największy i tu niewykluczone są zakresy -10°C/-15°C, choć dane modelów nie pokazują tego wprost.

Punktem odniesienia jest godzina 05:00. W poniedziałek temperatury wyniosą przeważnie -2°C/-6°C z najniższymi spadkami na południowym wschodzie i północnym wschodzie. Na południowym zachodzie natomiast temperatury pozostaną nieco powyżej 0°C. We wtorkową i środową noc przeważnie termometry wskażą -4°C/-6°C, miejscami dochodząc do -8°C głównie na północnym wschodzie

Analogiczna prognoza temperatur dla okresu pon-śr z punktem odniesienia godzina 05:00

Pogoda od czwartku zrobi zwrot ku ociepleniu

Zmiana w polu barycznym zacznie postępować w nocy z środy na czwartek i dalej w trakcie czwartkowego dnia. Nad obszar Skandynawii i Rosji wkroczy głęboki układ niżowy, natomiast strefa wyżu ograniczy się do Europy zachodniej. W takiej sytuacji stworzy się swojego rodzaju pochylnia, po której łagodniejsze powietrza polarnomorskie wypchnie chłód na wschód. Dla nas oznacza to wyraźne ocieplenie.

Napływ cieplejszego powietrza polarnomorskiego do Polski w czwartek

Pogoda: Napływ cieplejszego powietrza

Zmiana w polu ciśnienia nad Europą – porównanie stanu na środę (12:00) i czwartek (12:00)

Konsekwencją zmiany cyrkulacji będą znacznie wyższe temperatury. Na nizinach praktycznie wszędzie spodziewane są dodatnie temperatury lub minimum utrzymujące się w dolnej granicy 0°C. Na północnym zachodzie i północy mogą osiągnąć nawet +6°C, zaś głęboko w kraju przeważnie 2°C/3°C.

Prognoza temperatur powietrza na czwartek 14.01

Mało opadów i zmienne zachmurzenie

Obecność stabilnego wyżu zagwarantuje nam praktycznie brak opadów najbliższych dniach. Te głównie w postaci słabych opadów śniegu mogą wystąpić głównie w regionach podgórskich i górskich Małopolski i Podkarpacia. Poza tym szansa, że pojawi się gdzieś zauważalny opad będzie mała. Zmiany mogą mieć miejsce w momencie ocieplenia czyli w czwartek. Model UMPL zwiastuje duże zachmurzenie z szansą na słaby deszcz i/lub mżawkę.

Zachmurzenie w okresie pon-śr przeważnie będzie umiarkowane z okresową tedndencją wzrostu do dużego. Przejaśnienia będą jednak możliwe. Modele nie zwiastują typowo wyżowej, słonecznej pogody. Poranki mogą nieść lokalne mgły, a także długo utrzymujące się zachmurzenie związane z inwersją.’

Prognoza zachmurzenia i opadów nad Polską w czwartek 14.01

Pogoda. Prognoza zachmurzenia i opadów nad Polską w czwartek 14.01

Grafiki: http://mapy.meteo.pl wxcharts.com meteologix.com windy.com vojvodinameteo.rs

Pogoda na żywo