Pogoda nad Polską: Długofalowe ocieplenie z dużym deficytem opadów

Opublikowano 4 września 2023 o godz. 18:54

Pogoda nad obszarem Polski uległa wyraźnej stabilizacji. Zawdzięczamy to reorganizacji pola barycznego nad Europą, w którym to stery nad warunkami atmosferycznymi będą dyktowane do końca tygodnia przez układ wysokiego ciśnienia. Układ wyżów nad Europą będzie jednak nie tylko zapewniał wspomnianą wyżej stabilizację, ale także napływ ciepłych i gorących mas powietrza. O opadach deszczu możemy zapomnieć do niedzieli z niedzielą włącznie. Dopiero w kolejnym tygodniu istnieje szansa na przełamanie trendu stabilizacji na rzecz napływu wilgotnych mas

Antycyklony nad Europą i blokada przepływu północnoantlantyckiego. Późno-letnia pogoda nad Polską i Europą

W perspektywie nadchodzących dni nad Europejskim Obszarem Synoptycznym obserwowany będzie rozwój i umacnianie się pola wysokiego ciśnienia. W takim układzie stanowić to będzie (wg aktualnych prognoz) co najmniej tygodniową blokadę przed układami niskiego ciśnienia znad Atlantyku. Zatrzyma to wędrówkę deszczowo/burzowych frontów wgłąb obszaru Europy.

Obszary wyżowe nad Europą (wt/śr) – model ECMWF

Pogoda: wysokie ciśnienie nad Europą

W miarę upływu tygodnia temperatury powietrza nad Polską będą systematycznie zbliżać się do poziomu dnia gorącego tj. 25°C, natomiast już od środy próg ten może być przekroczony w obszarze Polski zachodniej, centralnej i wschodniej (temperatury do 27°C). Czwartek oraz piątek będą kontynuować wzrost temperatur, zbliżając się już do poziomu progu upału tj 30°C, choć prognozy dają ku temu małe szanse. Pogoda przestawi się na tryb upałów prawdopodobnie w najbliższy weekend, gdzie wartości co najmniej 30°C mogą być osiągnięte w wielu regionach.

Wtorek – Piątek wg modelu GFS

Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek

W weekend szanse na „trzydziestki” w wielu regionach Polski

Weekend wedle aktualnie kształtujących się prognoz zapowiada się jako gorący i upalny. Prognoza modelu GFS z najnowszej aktualizacji 12UTC 04.09, wskazuje bowiem na duże prawdopodobieństwo osiągnięcia progu upału w wielu regionach Polski.

Pogoda na sobotę
Pogoda na niedzielę

Prognozy w dalszym ciągu wykluczają jakiekolwiek opady do niedzieli z niedzielą włącznie. Z wysokimi temperaturami zmierzy się nie tylko obszar Polski, ale i cała Europa. W przypadku części zachodniej będą to dosyć mocne upały (Francja)

Grafiki: http://wxcharts.com http://pivotalweather.com