Pogoda nad Polską: Chwilowe ochłodzenie z opadami śniegu i przymrozkami

Opublikowano 26 marca 2023 o godz. 16:48

Po kilku dniach z wysokimi temperaturami, początek nowego tygodnia przyniesie nam ochłodzenie. Pogoda w pierwszych dniach będzie ponownie cechować się niskimi temperaturami za dnia, przymrozkami nocą, a także opadami śniegu. Te jednak nie powinny objąć znacznych obszarów.

Spływ arktycznego powietrza do Polski

W najbliższych dniach warunki pogodowe nad Polską będą uzależnione od wzajemnej interakcji między układem wyżowym znad zachodniej Europy, a rozwijającym się ośrodkiem niskiego ciśnienia, który ulokuje się na wschód od Polski. Tego typu konfiguracje pola barycznego sprzyjają spływowi chłodniejszych mas powietrza, zaś w tym konkretnym przypadku – zimnego powietrza pochodzenia arktycznego. Obszar Polski znajdować będzie się dokładnie między strefą wyżu i niżu, gdzie przebiegać będzie „jęzor” zimnego powietrza.

Powietrze to zacznie spływać do Polski w nocy z niedzielę na poniedziałek, kontynuując swoją ekspansję na południe Europy w poniedziałek i wtorek. Konsekwencją napływu powietrza arktycznego będzie pogoda cechująca się przede wszystkim znacznym spadkiem temperatur. Nocą z pon/wt i wt/śr musimy liczyć się z przymrozkami.

Spływ arktycznego powietrza w głąb Europy pomiędzy układem wyżowym, a niżem ułożonym we wschodniej części kontynentu europejskiego

Pogoda: Spływ arktycznego powietrza w głąb Europy pomiędzy układem wyżowym, a niżem ułożonym we wschodniej części kontynentu europejskiego
Pogoda: konfiguracja pola barycznego

Pogoda zaserwuje nam powrót opadów śniegu, ale głównie w formie przelotnej. W początkowej fazie wystąpi deszcz

W poniedziałek w ciągu dnia czekają nas w pierwszej kolejności opady deszczu, które skoncentrują się zwłaszcza na południu, południowym wschodzie i częściowo wschodzie. Opady te związane będą z rozwijającym się niżem, który z Bałkanów przemieści się nad Ukrainę. Na nizinach spodziewać należy się opadów deszczu o charakterze ciągłym i natężeniu umiarkowanym lub słabym. W górach i na pogórzu będą to opady mokrego i ciężkiego śniegu. Wieczorem opady śniegu mogą pojawiać się na terenach Małopolski i Podkarpacia położonych nieco niżej.

Śnieżyce konwekcyjne w zachodniej połowie kraju

W poniedziałkowy wieczór i noc z poniedziałku na wtorek w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce wędrować będą komórki konwekcyjne z umiarkowanymi i silnymi opadami śniegu. Swoim zasięgiem opady mogą objąć zwłaszcza obszary województw: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie i opolskie.

Na trasie tych komórek niewykluczone jest pojawienie się wyładowań doziemnych, co zwiastuje możliwość rozwoju burz śnieżnych.

We wtorkowy dzień opady śniegu będą nadal występować, wędrując na południe i południowy wschód. Lokalne komórki mogą także rozwijać się w Polsce północno-wschodniej

Przymrozki w trakcie nocy i poranków

Noc z poniedziałku na wtorek i wtorku na środę przyniesie ryzyko przymrozków w całym kraju. Temperatury bliżej świtu na wysokości 2 m mogą wynosić -1/-4 st.C.

Prognoza temperatur na wys. 2 m w nocy z pon/wt i wt/śr

Pogoda: Prognoza temperatur na wys. 2 m w nocy z pon/wt i wt/śr
Pogoda:: Prognoza temperatur na wys. 2 m w nocy z pon/wt i wt/śr

Ocieplenie w drugiej połowie tygodnia

Od środy temperatury powietrza powinny ponownie rosnąć począwszy od zachodniej połowy Polski. Weekend jednak stoi pod znakiem zapytania, ponieważ część modeli dopuszcza scenariusz mocnego ochłodzenia pod sam koniec nadchodzącego tygodnia

Pogoda: temperatury na środę
Pogoda: temperatury na czwartek
Pogoda: temperatury na piątek

Grafiki: mapy.meteo.pl, wxcharts.com, windy.com, meteologix.com