Pogoda na wtorek. Przejściowy napływ ciepła, ale z popołudniowym frontem i opadami deszczu

Opublikowano 3 maja 2021 o godz. 20:27

We wtorek obszar Polski znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia z centrum ułożonym nad Morzem Północnym. W drugiej części dnia nad zachodnią połowę kraju nasunie się zokludowany front atmosferyczny niosący przelotne opady deszczu. Za strefą frontu wędrować będzie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Generalnie jednak do większości kraju przejściowo napływać będzie cieplejsze powietrze również pochodzenia polarnomorskiego.

Sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Zachmurzenie w ciągu dnia wahać będzie się od poziomu umiarkowanego do dużego w zachodniej i północnej części kraju. Opady deszczu na froncie zaczną wkraczać nad zachód Polski popołudniu, wędrując w głąb kraju w trakcie kolejnych godzin i kierując się także na północ kraju. Dopiero wieczorem i nocą będą one wkraczały do Polski centralnej. Natężenie opadów będzie na ogół słabe i umiarkowane, zaś wieczorem na północnym zachodzie lokalnie silniejsze na trasie pasm konwekcyjnych.

Poziom zachmurzenia i opady deszczu nad Polską wg modelu UMPL: 14:00, 16:00, 18:00, 20:00

Temperatury powietrza wahać będą się na poziomie 12-18°C z najwyższymi wartościami w Polsce centralnej, południowo-zachodniej, południowej i południowo wschodniej (15-18°C). Chłodniej będzie na północnym zachodzie w strefie przechodzenia chmur frontowych.

Temperatury powietrza nad Polską we wtorek wg modelu ECMWF

W ciągu dnia nadal będziemy doświadczać okresowo silniejszego wiatru z kierunku południowo-zachodniego. Najsilniejsze porywy do 60-70 km/h wystąpią na zachodzie kraju. W pozostałych regionach zwykle od 40 do 50 km/h

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, knmi.nl