Pogoda na wtorek 01.02: Nadciąga układ niżowy PHILINE z opadami śniegu

Opublikowano 31 stycznia 2022 o godz. 18:54

We wtorek pogoda ulegnie wyraźnej zmianie, choć dopiero od godzin wieczornych. Znad Atlantyku zbliży się układ niskiego ciśnienia Philine, którego front atmosferyczny przyniesie sporo opadów deszczu jak i śniegu (miejscami intensywne). Ciśnienie mocno spadnie, jednak gradient baryczny nie będzie tak silny, aby przyczynić się do niebezpiecznego wiatru. Nieco mocniej powieje na południowym wschodzie, ale będą to głównie porywy umiarkowane

Sytuacja synoptyczna

We wtorek obszar Polski zacznie dostawać się pod wpływ zatoki niżowej. Będzie ona związana ze zbliżającym się od północnego zachodu niżu barycznego z frontem atmosferycznym o charakterze okluzji. Centrum niżu przed północą osiągnie obszar południa Bałtyku, a w nocy z wtorku na środę przejdzie przez północno-wschodnią Polskę.

Sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek na godzinę 12UTC

Pogoda: Sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek na godzinę 12UTC

Nadejście centrum niżu nad południowy Bałtyk – prognoza na godzinę 00:00

Pogoda: Nadejście centrum niżu nad południowy Bałtyk - prognoza na godzinę 00:00

Pogoda na wtorek: opady, temperatury, wiatr

Warunki pogodowe początkowo w większości regionów w ciągu dnia będą dosyć stabilne. Pierwsze symptomy zmian w pogodzie wystąpią w północno-zachodniej i północnej części kraju. Tu przed południem i częściowo popołudniu możliwe będą słabe i umiarkowane opady śniegu, ale przeważnie o zasięgu lokalnym. Za nimi podążać będzie jednak główna linia frontu atmosferycznego. Na niej rozbudują się liczne opady. Początkowo będą to opady deszczu i deszczu ze śniegiem, ale szybko przeobrażą się w śnieg.

Według modelu SwissHD przytoczonego na animacji poniżej, strefa frontu obejmie województwa zachodniej granicy w godzinach 14:00 – 16:00. Następnie przed godziną 20:00 opady obejmą już całą zachodnią połowę kraju, a także obszary północne. W późniejszej fazie wieczoru (20:00 – 22:00) opady śniegu o zmiennym natężeniu powinny dotrzeć także do centrum oraz południa. Za przednią częścią frontu wędrować będą opady deszczu ze śniegiem, a następnie już tylko deszczu. To znak, ze jakakolwiek porywa śnieżna jeśli powstanie, w późniejszym etapie i tak się roztopi w wyniku opadów deszczu, ale także samych temperatur. Około północy strefa opadów śniegu o słabym i umiarkowanym natężeniu będzie docierać do województw granicy wschodniej.

Przebieg opadów nad Polską wg modelu SwissHD. Start animacji: 06:00, koniec 00:00. Krok animacji co 2h. Zielony – deszcz, pomarańczowy – opady mieszane, niebieski – śnieg (odcień wyznacza natężenie)

Pogoda: opady na wtorek

Wiatr

Wiatr za dnia pozostanie słaby ze stopniowym wzmaganiem się od wczesnego wieczora. Około północy i w drugiej części nocy z wtorku na środę prędkość może wzrosnąć do 45-60 km/h w porywach na obszarze zachodniej, południowo-zachodniej, południowej i południowo-wschodniej Polski. Mocniejsze porywy tylko i wyłącznie w górach – zwłaszcza Sudety.

Prognoza porywów wiatru nad Polską w nocy z wtorku na środę (03:00UTC)

Pogoda: Prognoza porywów wiatru nad Polską w nocy z wtorku na środę (03:00UTC)

Temperatury

Najwyższe temperatury osiągające 2°C/3°C wystąpią wzdłuż zachodniej części kraju. Wzdłuż województw granicy wschodniej możliwy delikatny mróz do -1°C, podobnie jak w strefach podgórskich i górskich. W pozostałych regionach przeważnie 0°C/1°C

Prognoza temperatur powietrza nad Polską na godzinę 12UTC – model GFS

Grafiki: http://wxcharts.com meteologix.com windy.com met.fu-berlin.de, weatheronline.co.uk

Pogoda na żywo