Pogoda na weekend: Ocieplenie, ale z większą ilością chmur i opadami

Opublikowano 9 lutego 2023 o godz. 20:43

Pogoda na nadchodzący weekend minie pod znakiem napływu łagodniejszych mas powietrza. Przełoży się to na wyraźniej dodatnie temperatury za dnia, ale nocami nadal mogą zdarzać się spadki do wartości ujemnych. Dużo większy udział będzie miało także zachmurzenie, zaś w sobotę także opady mieszanego typu.

Sytuacja synoptyczna

Weekend będzie podzielony na cześć związaną ze spadkiem ciśnienia, gdzie warunki pogodowe cechować będą się opadami i dużym/całkowitym zachmurzeniem oraz część stabilizacyjną, powiązaną z ponownym wzrostem ciśnienia. Poniższe mapy prognozy ciśnienia ukazują omawiane fazy. W sobotę przez Polskę wędrować będzie układ frontowy związany z niżem przechodzącym na północ od Polski. Dobę później nad Polską obserwowane będzie już umacnianie się pola wyżowego.

Prognoza pola barycznego w sobotę i niedzielę. Dane: ECMWF (pivotalweather.com)

Pogoda: Prognoza pola barycznego w sobotę i niedzielę. Dane: ECMWF (pivotalweather.com)
Pogoda: Prognoza pola barycznego w sobotę i niedzielę. Dane: ECMWF (pivotalweather.com)

Pogoda na sobotę i niedzielę

W sobotę warunki pogodowe będą kształtowane przez system frontu atmosferycznego, który prowadzić będzie strefę opadów przelotnych. Opady te w ciągu dnia będą wędrowały z północnego zachodu na południowy wschód, przeważnie o natężeniu słabym i maksymalnie umiarkowanym. Na przeważającej części kraju spodziewany jest deszcz, niemniej jednak na południowym wschodzie i południu w drugiej części dnia mogą rozwinąć się opady mieszane i chwilowo sam śnieg. O rozwoju stałej pokrywy śnieżnej nie ma tutaj jednak mowy. Dzień będzie mijał pod znakiem zachmurzenia całkowitego. Dodatkowo w całym kraju wystąpi mocniejszy wiatr w porywach do 40-50 km/h, zaś wzdłuż wybrzeża do 70 km/h.

Podczas niedzielnego dnia front będzie już daleko poza Polską. Na jego miejsce wkroczy obszar wyżu, co przyniesie stabilizację pogody. Potwierdzają to obliczenia modelu UMPL, który jednak wskazuje na duży udział zachmurzenia głównie piętra średniego. Być może przejaśnienia będą mogły wystąpić wzdłuż wschodniej połowy Polski. Im dalej na zachód, tym chmur więcej aż do zachmurzenia całkowitego. Na zachodzie niewykluczone są drobne mżawki.

Stabilizacja pogody w niedzielę

POgoda: Stabilizacja pogody w niedzielę

Temperatury w górę

Do kraju zacznie płynąć łagodniejsza masa powietrza, skutkująca wzrostem temperatur w ciągu dnia. Najcieplej ma być w zachodniej i północnej części kraju, gdzie termometry mogą wskazywać temperatury od 5 do nawet 9 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach przeważnie ujrzymy 2-5 st.C, a najchłodniejszy w trakcie weekendu będzie wschód Polski.

Sobota vs Niedziela wg modelu ECMWF (meteologix.com)

Udział ujemnych temperatur w nocy będzie dużo mniejszy. W nocy z piątku na sobotę ujemne temperatury mogą występować głównie na południu kraju, natomiast podczas kolejnej nocy głównie na wschodzie. Warto zaznaczyć, że nie powinny to być silne spadki temperatur – na nizinach przeważnie do -5 st.C (w górach i na pogórzu naturalnie więcej)

Grafiki: mapy.meteo.pl, pivotalweather.com, meteologix.com