Pogoda na weekend. Dużo słońca i wysokie temperatury. Burze głównie na południowym wschodzie

Opublikowano 13 sierpnia 2021 o godz. 18:02

Pogoda na weekend. Modele numeryczne przewidują na ogół dominację stabilnej i słonecznej pogody z wysokimi temperaturami, choć nie we wszystkich regionach kraju. Chwiejne masy powietrza nasuną się nad wschodnią połowę kraju, ale potencjał do rozwoju burz wystąpi przede wszystkim w południowo-wschodnim fragmencie.

Sobota pod wpływem frontu chłodnego. Na południowym wschodzie możliwe burze

W sobotę obszar Polski znajdować będzie się w strefie pola wysokiego ciśnienia, jednakże przez jego obszar przechodzić będzie strefa frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Front ten będzie nasuwał się od zachodniej części kraju, powoli kierując się nad województwa wschodnie. W strefie przedfrontowej znajdować będzie się gorąca i chwiejna masa powietrza, w środowisku której mogą powstać burze z silniejszymi opadami deszczu.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w sobotę

Pogoda na weekend. W sobotę nad Polską znajdzie się front chłodny

W strefie za frontem powietrze będzie chłodniejsze, jednak głównie na północy Polski będzie dało się to odczuć w sposób wyraźniejszy. Głównie od Pomorza zachodniego po Warmię i mazury przedział temperatur wahać może się od 19 do 24 st.C. W strefie przedfrontowej na południu i południowym wschodzie zapowiada się gorący, a nawet upalny dzień z temperaturami 28/31 st.C z maksimum na Podkarpaciu. W strefie frontowej będzie niewiele chłodniej, bo zwykle od 25 do 27 st.C

Prognoza temperatur na sobotnie popołudnie – model ICON

Gorące popołudnie wystąpi przede wszystkim na południu i południowym wschodzie

Warunki ku rozwojowi burz obejmować będą głównie południe i południowy wschód. Wg prognoz poziom niestabilności w troposferze (CAPE) wahać będzie się w przedziale 500-1000 J/kg. Burze powstawać będą w obszarach zbieżności wiatru, formując się prawdopodobnie do postaci pojedynczych komórek i burz wielokomórkowych (lokalnie niewykluczone superkomórki).

Obszar występowania niestabilności w troposferze sprzyjających rozwojowi głębokiej konwekcji; obszary zbieżności wiatru (strefy niebieskie)

Burze mogą nieść silne opady deszczu, których suma może osiągać 20-25 mm. Miejscami niewykluczony jest silniejszy wiatr w przypadku rozwoju burz z formacjami liniowymi. Miejscami komórki z opadami deszczu lub słabe burze powstać mogą na wschodzie Mazowsza i lokalnie na Podlasiu. Prognoza rozwoju zjawisk wg modelu ECMWF

W niedzielę kontynuacja wysokich temperatur, ale z dużą różnicą między północą, a południem. Szanse na burze dużo mniejsze

Niedziela nie przyniesie większych zmian w rozkładzie temperatury w kraju, ale obserwowana będzie bardzo duża różnica między województwami południowo-wschonimi, a północno-zachodnimi. Między Podkarpaciem, a Pomorzem zachodnim różnica w temperaturach może osiągnąć nawet 11 st.C. Na południu i południowym wschodzie nadal przewiduje się upalną aurę.

Rozkład temperatur – niedziela

Według prognoz potencjał do powstawania burz może być mocno ograniczony. Szansa na burze wystąpi prawdopodobnie tylko w paśmie podgórskim i górskim od Małopolski po Podkarpacie, ale niektóre modele rozszerzają zakres konwekcji do większej części Podkarpacia i Lubelszczyzny. Miejscami przelotne opady deszczu mogą powstawać wzdłuż województw nadmorskich, głównie bliżej gmin nadmorskich. Zjawiska, jeśli powstaną, będą słabsze względem soboty, niosąc głównie przelotny deszcz poniżej 20 mm.

Grafiki: wxcharts.com, mapy.meteo.pl, dwd.de, meteologix.com