Pogoda na weekend: Dużo opadów, wiatr, a nawet lokalne burze nad Polską

Opublikowano 4 lutego 2022 o godz. 13:22

Pogoda na weekend przyniesie nam sporą ilość opadów, zwłaszcza podczas niedzieli. Wcześniej w trakcie soboty początkowo wystąpi wyraźniejszy wiatr, a także dojdzie do rozwoju konwekcji za frontem. To zaś nie wyklucza powstania pojedynczych burz. Dominować ma łagodniejsze powietrze polarnomorskie, przekładając się na dodatnie temperatury w całym kraju.

Sytuacja synoptyczna

W weekend obszar Polski przez większość czasu będzie znajdować się w obszarze zatok niskiego ciśnienia związanych z rozwijającymi się kolejnymi ośrodkami nad Atlantykiem, z czasem kierującymi się nad Skandynawię. Przejściowo w sobotę zaznaczy się pole podwyższonego ciśnienia, ale już nocą z soboty na niedzielę ciśnienie ponownie wyraźnie poszybuje w dół. W trakcie soboty początkowo o poranku oddziaływać będzie front chłodny, który jednak szybko odsunie się na wschód. W niedzielę układów frontowych będzie już dwa, zwiastując liczne opady (deszczu i deszczu ze śniegiem)

Sytuacja synoptyczna nad Europą w sobotę i niedzielę (punkt 12UTC)

Pogoda na weekend: sytuacja synoptyczna nad Europą w sobotę
Pogoda na weekend: sytuacja synoptyczna nad Europą w niedzielę

Pogoda na weekend: Sobota wietrzna nad większością regionów. W ciągu dnia spodziewany rozwój konwekcji, lokalnie może zagrzmieć

W sobotni poranek przez kraj wędrować będzie układ chłodnego frontu atmosferycznego. Na jego trasie spodziewane są silniejsze porywy wiatru. Według modelu ICON-EU najmocniejszy wiatru będzie przez centralną część kraju osiągając w porywach 60-70 km/h (lokalnie nie są jednak wykluczone przypadki 75-80 km/h).

Następnie między godziną 09, a 10 strefa wiatru już mocno osłabiona przejdzie przez Mazowsze i północną część Lubelszczyzny. W kolejnych godzinach wiatr na nizinach przeważnie może osiągać w porywach 50 km/h. Miejscami na południowym zachodzie będzie to 60 km/h, zaś nad województwami nadmorskimi 60-70 km/h. Wieczorem wiatr wyraźnie osłabnie.

Prognoza porywów wiatru w godzinach 06:00 – 17:00 (krok co godzinę) – model ICON-EU

Pogoda: Prognoza porywów wiatru w godzinach 06:00 - 17:00 (krok co godzinę) - model ICON-EU

W sobotni poranek od północnego wschodu po południowy wschód spodziewane są opady deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem lub lokalnie samego śniegu. Opady te występować będą na froncie chłodnym, który około południa już powinien odsunąć się poza granicę naszego kraju. Za frontem płynąć będzie wilgotne i niestabilne powietrze polarnomorskie. W strefie zafrontowej dojdzie do szybkiego rozwoju komórek konwekcyjnych z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu (chwilowo dosyć intensywne natężenie).

Prognoza opadów nad Polską w sobotę na godzinę 07:00 – model UMPL (zielony – deszcz, niebieski – śnieg)

Pogoda: Prognoza opadów nad Polską w sobotę na godzinę 07:00 - model UMPL (zielony - deszcz, niebieski - śnieg)

Strefa komórek opadowych będzie powstawała wzdłuż całej zachodniej połowy kraju, kierując się w trakcie kolejnych godzin w stronę centrum, południa i południowego wschodu. Miejscami na trasie komórek wiatr może wzmagać się w porywach do 50-60 km/h. Na północnym wschodzie mogą utrzymać się jeszcze opady ciągłe zarówno jako deszcz i śnieg. W drugiej części dnia jednak zanikną.

Prognoza opadów na godziny: 10:00, 13:00, 16:00, 19:00

Pogoda: opady na godzinę 10
Pogoda: opady na godzinę 13
Pogoda: opady na godzinę 16
Pogoda: opady na godzinę 19

Z uwagi na podwyższoną niestabilność w dolnej troposferze, z najbardziej rozbudowanych komórek opadowych mogą występować wyładowania. Burze powinny być jednak dosyć lokalne. Największa szansa na ich wystąpienie przypisana jest regionom centralnym, południowo-zachodnim i południowym.

Prognoza wskaźnika CAPE na godzinę 12UTC – możliwe powstanie lokalnych burz

Temperatury

Nad większością regionów temperatury utrzymają się na podobnym poziomie. Termometry zwykle pokażą 3°C/5°C, zaś na wschodzie nieco mniej, w okolicach 2°C.

W niedzielę opady zarówno za dnia jak i wieczorem

Niedziela przyniesie nam dużą ilość chmur i przelotnych opadów. Będzie to przede wszystkim deszcz, a tylko miejscami deszcz ze śniegiem. Samego śniegu możemy oczekiwać głównie w obszarach podgórskich i górskich. W ciągu dnia opady deszczu występować będą w zachodniej i północnej połowie kraju w postaci porozrywanych pasm przeważnie o słabym natężeniu. Opady mogą także zejść nad obszary centralne. Na północnym wschodzie w ciągu dnia niewykluczone są opady mieszane. W ciągu dnia najmniejsza szansa na opady obejmie południe, południowy wschód i wschód Polski.

Wieczorem do kraju wkroczyć może wydajniejsza strefa opadowa o natężeniu umiarkowanym, która obejmie szczególnie zachodnią i północną połowę Polski, a także obszary centralne.

Przebieg opadów nad Polską w trakcie niedzieli – prognoza modelu ARPEGE. Start 06:00, koniec 22:00UTC (krok co 2h)

Przebieg opadów nad Polską w trakcie niedzieli - prognoza modelu ARPEGE. Start 06:00, koniec 22:00UTC (krok co 2h)

Temperatury powietrza będą zbliżone do tych z soboty, ale wciąż najcieplej będzie w zachodniej połowie kraju. Miejscami termometry mogą pokazać do 5°C. Chłodniej zrobi się na północnym wschodzie ze średnią w okolicach 1°C

Prognoza temperatur na niedzielę (12:00)

Wiatr będzie dosyć odczuwalny w większości regionów. Apogeum siły przypadnie około południa. Na nizinach porywy mogą osiągnąć 50-60 km/h, a w obszarach podgórskich do 70 km/h. Na północnym wschodzie i wschodzie porywy będą najsłabsze, poniżej 50 km/h.

Prognoza porywów wiatru nad Polską na godzinę 13:00UTC

Pogoda: Prognoza porywów wiatru nad Polską na godzinę 13:00UTC

Krótko podsumowując. Pogoda na weekend będzie cechować się większą ilością opadów zwłaszcza w niedzielę. W sobotę opady będą miały charakter bardziej lokalny z szansą na punktowe burze. W przekroju całego weekendu wiatr będzie wzmożony w porywach osiągający 50-60 km/h na nizinach. Prognozy temperatur zwiastują jednak wyraźne wyhamowanie typowych warunków zimowych, choć opady śniegu będą się zdarzały.

Grafika: http://wxcharts.com meteologix.com, mapy.meteo.pl, dwd.de

Czytaj także: Pogoda długoterminowa: Luty z szansą na przewagę cieplejszych dni, ale akcenty zimowe będą powracać