Pogoda na Sylwestra i Nowy Rok: wietrznie i nadzwyczaj ciepło

Opublikowano 29 grudnia 2022 o godz. 15:56

Pogoda na przełomie roku 2022 i 2023 przyniesie dosyć nadzwyczajny przebieg, a to za sprawą dużego ocieplenia. Wszystko za sprawą silnego przepływu łagodnych mas powietrza wprost znad Atlantyku. Miejscami pojawią się także silniejsze porywy wiatru. Na pewno warunki zimowe możemy całkowicie wykluczyć.

Cyrkulacja zachodnia w natarciu

Nad północnym Atlantykiem oraz Europą obserwujemy obecnie bardzo dużą aktywność układów niżowych i ich frontów, przy jednoczesnym umacnianiu się pola wyżowego w południowej i południowo-wschodniej Europie. Takie ułożenie układów warunkuje przepływ zachodni. W sezonie zimowym zawsze wiążemy to z pogodą pod wpływem zmienności temperatur, ale niekiedy także silniejszego wiatru. Mapy obrazujące prognozę rozkładu mas powietrza w dolnej troposferze wyraźnie to potwierdzają. Ocieplenie na weekend obejmie znaczną część kontynentu europejskiego.

Wysoka aktywność układów niskiego ciśnienia

Pogoda. Wysoka aktywność układów niskiego ciśnienia

Rozległy strumień ciepłych mas powietrza nad Europą w Sylwestra

Pogoda na Sylwestra: Ciepło z rozproszonymi opadami deszczu

W Sylwestra pogoda w większości regionów będzie dosyć stabilna z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym. Przelotne opady deszczu spodziewane są od rana w obszarze Polski zachodniej i północno-zachodniej, przemieszczając się do w kierunku północnego wschodu. Częściowo mogą one przejść także przez centrum. Ich natężenie powinno być przeważnie słabe, miejscami umiarkowane. Wiatr w ciągu dnia i wieczorem na nizinach będzie umiarkowany o prędkości 30-45 km/h.

Rozwój opadów deszczu w sobotę – 11:00, 14:00, 17:00

Pogoda: opady na sobotę1
Pogoda: opady na sobotę2
Pogoda: opady na sobotę3

Temperatury

W drugiej części dnia najcieplej będzie w zachodniej części kraju. Wg prognoz modelu ICON temperatury mogą osiągnąć aż 13/14 st.C przy powszechnie występujących wartościach 11/12 st.C. Im dalej na wschód, tym spadek temperatur będzie coraz wiekszy. Na wschodzie przeważnie temperatury osiągną 6/8 st.C

Prognoza temperatur na godz 16:00

Noc sylwestrowa

Nocą opady deszczu możliwe będą zwłaszcza nad województwami nadmorskimi. Wzdłuż gmin nadmorskich niewykluczone są pojedyncze przypadki słabych i krótkotrwałych burz, choć szanse na to pozostaną na niskim poziomie. Temperatury powietrza w całym kraju bardzo wysokie, w zakresie 10/14 st.C z najwyższymi wartościami na zachodzie i południu. Na zachodzie, w centrum i północy wzrośnie także prędkość wiatru do 50-60 km/h

Możliwe liniowe formacje z opadami deszczu w północnej Polsce

Pogoda: Możliwe liniowe formacje z opadami deszczu w północnej Polsce

Pogoda na Nowy Rok

Nowy Rok pogoda przywita nas wiosennym podmuchem. Na południowym zachodzie i południu temperatury popołudniu mogą wskazać nawet 15/17 st.C przy powszechnie występujących wartościach 12/13 st.C. Najchłodniej będzie na północy, bo około 10/11 st.C.

Opady jeśli wystąpią, to popołudniu i wczesnym wieczorem głównie w północnej części kraju. Wiatr w ciągu dnia umiarkowany i okresowo silny. Na północy porywy mogą dochodzić do 60-70 km/h, zaś w pozostałych regionach nizinnych przeważnie do 50 km/h. Wyjątkiem mogą być obszary Podkarpacia, gdzie w centralnych częściach spodziewane są porywy do 65 km/h, zaś w górach nawet powyżej 70 km/h.

Grafiki: http://wxcharts.com meteologix.com. windy.com