Pogoda na środę. Wypieranie ciepła poza obszar Polski. W ciągu dnia kolejne opady deszczu i możliwe burze

Opublikowano 4 maja 2021 o godz. 20:16

W środę obszar Polski znajdować będzie się w strefie zatoki niżowej związanej z ośrodkiem z południowej części Szwecji. Dodatkowo w pasie od południa po wschód przechodzić będzie aktywny front atmosferyczny z wędrującym, mezoskalowym ośrodkiem niskiego ciśnienia. Na trasie przemieszczającego się stopniowo na wschód frontu, pojawią się opady deszczu oraz niewykluczone burze. Jedynie nad południowo wschodnią częścią Polski zalegać będzie ciepłe powietrze polarnomorskie. Nad pozostałe regiony nasuwać będzie się odmiana chłodniejsza, tego samego pochodzenia.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w środę

Zachmurzenie w ciągu dnia będzie zmienne od umiarkowanego po całkowite. Początkowo przejaśnienia wystąpią na południowym wschodzie oraz na zachodzie i północnym zachodzie. Opady deszczu przed południem występować mogą na południowym zachodzie i północnym zachodzie. W drugiej części dnia strefa opadów deszczu zacznie rozbudowywać się z południowego zachodu w kierunku południa, częściowo centrum i dalej na wschód, docierając wieczorem na południowy wschód. Na trasie frontu powstać mogą lokalne komórki burzowe z silniejszym wiatrem do 70 km/h i intensywnymi opadami deszczu. Szansa na wyładowania obejmie głównie regiony województw: małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie i podkarpackie. Popołudniu opady deszczu wystąpią także na północnym zachodzie głównie jako wędrujące komórki, na trasie których mogą pojawić się dodatkowo wyładowania doziemne (głównie województwo zachodniopomorskie).

W górach na południu Małopolski możliwe opady mokrego i ciężkiego śniegu

W trakcie dnia ponownie pojawią się silniejsze porywy wiatru. Mocniejszych podmuchów należy spodziewać się w całej zachodniej połowie kraju (60-80 km/h). W pozostałych obszarach wiatr słabszy, choć podczas wędrówki lokalnych burz na południu i południowym wschodzie, może wzmagać się do 70 km/h. Na południu Podkarpacia pojawi się silniejszy wiatr halny, który w górach może osiągać okolice 90 km/h, zaś niżej na pozostałym obszarze Podkarpacia, ale także i Lubelszczyzny od 40 do 60 km/h.

Opady deszczu i ich intensywność: 09:00, 12:00, 15:00, 18:00 UTC (model ECMWF)

Temperatury powietrza jedynie w południowo wschodniej części kraju będą nadal wysokie, zbliżając się nawet do okolic 19°C pod warunkiem pojawieni się okresowych przejaśnień. Na pozostałym obszarze kraju będziemy mieli przeważnie od 10°C do 13°C

Grafiki: dwd.de, meteologix.com, wxcharts.com