Pogoda na czwartek: Uwaga! Możliwe opady marznącego deszczu i oblodzenia

Opublikowano 12 stycznia 2022 o godz. 19:43

Pogoda w czwartek wniesie sporo zmian. Do kraju zacznie docierać strumień cieplejszej masy powietrza z północnego zachodu. Sam proces ocieplenia będzie jednak w niektórych regionach zdradliwy. Na froncie ciepłym powstawać mogą opady śniegu, deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Wiele z nich niestety może zamarzać, tworząc oblodzenia.

Sytuacja synoptyczna

W czwartek obszar Polski znajdzie się w strefie ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Morza Barentsa. Do kraju spłynie ciepła masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

Pogoda: sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek

Pogoda na czwartek – opady, temperatura, wiatr

Dane: model SwissHD

Największym zagrożeniem w trakcie czwartkowego dnia jak i wieczoru okażą się opady marznącego deszczu, które wg prognoz wystąpią już od samego poranka, trwając przez godziny popołudniowe, a w niektórych regionach mogą pozostać nawet do nocy. Zjawisko opadów marznących będzie wywołane wymianą mas powietrza, która odbędzie się w dolnej części troposfery. Cieplejsza warstwa powietrza wędrować będzie wyżej względem zimniejszej – wciąż zalegającej w trakcie czwartkowego dnia. W górnej części planetarnej warstwy troposfery pojawią się opady deszczu, jednak te opadając niżej w regiony zimniejszego powietrza ulegną przechłodzeniu, zmieniając się do postaci opadu marznącego.

W wyniku spodziewanych opadów powszechnie występująca może okazać się gołoledź na drogach, chodnikach i innych obiektach.

Według modelu Swiss HD już o świcie opady marznące mogą występować zwłaszcza na północnym wschodzie, miejscami północy i w regionach centralnych. Lokalnie opady mogą być intensywniejsze (jak na ten typ opadów). Tylko gdzieniegdzie wystąpić mogą dodatkowo opady śniegu lub śniegu z deszczem.

Marznące opady deszczu nad Polską – prognoza na godzinę 06:00

Pogoda - marznące opady na godzinę 6 rano

Przed południem strefa marznących opadów oddziaływać będzie dalej w półncono-wschodniej części kraju, stopniowo jednak przechodząc do części wschodniej oraz nad centrum. W południe, a następnie w kolejnych godzinach popołudniowych niebezpieczne opady skierują się na południe, a zwłaszcza południowy wschód – tu ich intensywność może być największa (Podkarpacie + Lubelszczyzna)

Prognoza występowania opadów marznących (czerwony) kolejno na godziny: 09:00, 12:00 i 15:00

Pogoda: marznące opady na godzinę 9
Pogoda: marznące opady na godzinę 12
Pogoda: marznące opady na godzinę 15

Nawet w godzinach wieczornych możliwość marznących opadów podtrzymywana jest przez model dla krańców południowo-wschodnich. Dopiero bliżej północy zauważalna będzie tendencja przewagi opadów deszczu, zwiastując definitywne wyparcie chłodnych sektorów w drugiej części nocy z czwartku na piątek

Marznące opady nad Polską – symulacja dla godziny 18:00, 21:00 i 00:00

Pogoda: marznące opady na godzinę 18
Pogoda: marznące opady na  godzinę 21
Pogoda: marznące opady na godzinę 00:00

Temperatury i wiatr

Temperatury powietrza w południe wyniosą przeważnie od 0°C do 4°C. W regionach wschodnich i południowo-wschodnich mogą pozostać w zakresie ujenmym – nawet do -2°C

Prognoza temperatur na godzinę 12:00

Wiatr w ciągu dnia będzie przeważnie umiarkowany w zakresie 40-50 km/h. Nad województwami nadmorskimi może okazać się okresowo silniejszy w porywach przekraczający 60 km/h.

Prognoza porywów wiatru na godzinę 13 UTC – model Arpege

Grafiki: http://meteologix.com wxcharts.com, dwd.de

Pogoda na żywo