Pogoda na czwartek: Ochłodzenie z przelotnymi opadami śniegu

Opublikowano 5 stycznia 2022 o godz. 18:07

W czwartek pogoda zaserwuje nam lekko zimowy akcent. Wszystko za sprawą adwekcji zimniejszego powietrza znad Skandynawii. W efekcie temperatury za dnia wyraźnie się obniżą, zaś wieczorem zapanuje mróz. Na północy i północnym wschodzie należy spodziewać się przelotnych opadów śniegu, ale okresowo o silnym natężeniu

Sytuacja synoptyczna

W czwartek obszar Polski znajdzie się w zasięgu zatoki niżu znad Rosji. Pogoda będzie kształtowana przez układ frontu atmosferycznego rozciągającego się w ciągu dnia od południa przez centrum po północny wschód. Za frontem dotrze porcja zimnego powietrza z północnej Europy. Masa w obrębie frontu będzie dosyć chwiejna, w wyniku czego dojdzie do rozwoju licznej konwekcji z niewykluczonymi wyładowaniami wzdłuż wybrzeża Pomorza środkowego i regionów północnej granicy na terenie Warmii i Mazur.

Sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek

Pogoda: Sytuacja synoptyczna nad Europą w czwartek

Najspokojniejsza pogoda na zachodzie. Im bardziej na wschód tym większa zmienność warunków

Na bazie modelu ARPEGE

W ciągu dnia i wieczorem nad większością Polski pojawi się umiarkowany i silny wiatr w zakresie porywów 40-60 km/h

Czwartkowy poranek przywita nas głównie opadami deszczu i deszczu ze śniegiem w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód. Sam śnieg zdarzać się może głównie na północy oraz w regionach podgórskich i górskich Dolnego Śląska. Przed południem liczebność opadów śniegu zwiększy się w północnej części kraju, zaś opady deszczu przesuną się na północny wschód. Na południu model prognozuje wędrówkę opadów mieszanych w kierunku wschodnim. Tuż po południu (12UTC) sytuacja nie ulegnie większej zmianie. Opady śniegu mogą zanurkować w stronę Polski centralnej. Poza tym wciąż biały opad spodziewany jest na północy oraz na południu, ale w regionach podgórskich i górskich.

Prognoza opadów wg modelu Arpege na godzinę 06, 09, 12 UTC. Fioletowy (śnieg), niebieski (deszcz)

Prognoza opadów na 06utc
Pogoda. Prognoza opadów na 09utc
Pogoda. Prognoza opadów na 12utc

Popołudniu opady śniegu przesuną się w stronę północnego wschodu i wschodu. Miejscami nadal mogą występować z domieszką opadów deszczu. Na północy śnieg nadal będzie padał okresowo dosyć obficie (regiony Pomorza środkowego). W regionach południowo-wschodnich spodziewane są głównie opady mieszane oprócz obszarów podgórskich i górskich, gdzie przede wszystkim spadnie śnieg.

#2 Prognoza opadów na godzinę 15UTC

Pogoda. Prognoza opadów na godzinę 15UTC

Wieczorem należy spodziewać się wyłącznie opadów śniegu. Najwięcej padać będzie w części północno-wschodniej. Bardziej rozproszone opady trafią się także na wschodzie i południowym wschodzie. Po północy opady powinny definitywnie zanikać.

Stan na 18, 21 i 00 UTC

Stopniowy spadek temperatur w ciągu dnia. Wieczorem lekki mróz w całym kraju

Za dnia temperatury będą dosyć skromne. Na termometrach przeważnie ujrzymy 0°C/1°C. Na północy możliwe spadki do -1°C, natomiast na południu i południowym wschodzie będzie najcieplej i tu maksymalnie do +3°C. Wieczorem w miarę spływu zimniejszej masy w głąb kraju, wszędzie zaczną dominować ujemne temperatury. Mróz będzie jednak stosunkowo lekki. Wieczorem przeważnie wyniesie -1°C/-3°C, natomiast po północy może zaostrzyć się do -4°C/-5°C

Prognoza temperatur modelu SwissHD na godzinę 12:00 i 18:00

Grafiki: http://meteologix.com wxcharts.com knmi.nl

Pogoda na żywo