Deszczowy front – prognoza pogody 16.04

Opublikowano 15 kwietnia 2019 o godz. 19:11

Po ciepłym i słonecznym poniedziałku, czeka nas wzrost zachmurzenia i powrót opadów atmosferycznych. Tym razem pogorszenie pogody przywędruje do nas inaczej niż zwykle, bo ze wschodu za sprawą frontu atmosferycznego. Przyniesie on opady deszczu i ochłodzenie przede wszystkim we wschodniej Polsce. Na pozostałym obszarze dużo słońca i przyjemne, wiosenne temperatury.

Prognoza pogody – 16.04

Nad obszarem Polski znajdować będzie się południowe pogłębienie wyżu ulokowanego nad północną Europą. Pomimo tego wpływ nad wschodnią częścią Polski przejmie niż baryczny znad południowej Ukrainy, który skieruje tutaj strefę zachmurzenia i opady deszczu o umiarkowanym natężeniu.

Opis mapki

Rankiem nad całą Polską zachmurzenie bardzo małe, a w wielu przypadkach niebo będzie całkowicie wolne od chmur. Jeszcze przed południem nad całą ścianą wschodnią oczekujmy wzrostu zachmurzenia od poziomu wysokiego po chmury niskie.Do południa pierwsze opady deszczu wystąpią prawdopodobnie w województwie podlaskim, a zachmurzenie wzrośnie nad Warmią i Lubelszczyzną. Po południu słabe opady deszczu możliwe będą w województwie warmińsko – mazurskim, zaś główna strefa opadów deszczu skieruje się nad województwo lubelskie, gdzie opady mogą mieć największe natężenie. Tutaj także nie można wykluczyć lokalnych opadów deszczu ze śniegiem. Deszcz pojawi się także na Mazowszu, ale w dosyć wąskim pasie. W raz z upływem godzin strefa chmur i opadów będzie przemieszczać się dalej na zachód. Po południu deszcz dotrze także nad Podkarpacie (tutaj lokalne opady mieszane również niewykluczone) zaś bliżej wieczora obejmie także województwo świętokrzyskie i małopolskie. Strefa zachmurzenia szybko opuści obszar Podlasia i tutaj po południu ponownie powinny wystąpić rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze zachmurzenie bardzo małe. Niegroźne chmury od woj. lubuskiego po zachodniopomorskie. Temperatury w ciągu dnia najwyższe na zachodzie – od 13 do 15 stopni Celsjusza. Im bardziej na wschód, tym zimniej. Najchłodniej po południu w pasie od Warmii przez Mazowsze, Lubelszczyznę i Podkarpacie – od 5 do 9 stopni. Wiatr umiarkowany w porywach na ogół do 45 km/h

Grafika w tle: https://meteomodel.pl/dane/arome/