Perspektywa pogody na przyszły tydzień. Intensywna odwilż nad Polską, wysoka anomalia temperatur i brak opadów

Opublikowano 20 lutego 2021 o godz. 12:16

Wkroczyliśmy w interesujący okres pogodowy. Okresy w pogodzie bywają różne. Nie tak dawno przez długi czas zmagaliśmy się z zimowymi warunkami na terenie Polski, które cechowały się dużą ilością śniegu, a przede wszystkim stale utrzymującymi się mrozami. Nastał jednak kres zimy i na pewno nie zapowiada się jej powrót w perspektywie nadchodzącego tygodnia – kto wie, może i dłużej.

Nad Europą w perspektywie nadchodzących dni wytworzy się dosyć czytelny i prosty model sytuacji synoptycznej. Nad Europą powstanie strefa stabilnego ciśnienia związana z wyżem, w którym to ciśnienie w centralnej części kraju osiągnie nawet 1037 hPa (na grafice wizualizacja dla wtorku). Z drugiej strony dopływ ciepłych mas powietrza możliwy będzie przez wysoką aktywność ośrodków niżowych na Atlantyku. Wzajemna cyrkulacja powietrza w tych układach będzie mocno sprzyjać podtrzymywaniu okresu przedwiośnia nad większością Europy. Warto także zwrócić uwagę na wycofujący się sektor mroźnego powietrza daleko nad Rosję.

Prognoza ułożenia mas powietrza nad Europą we wtorek – rozległy strumień ciepła w Europie zachodniej, południowej i centralnej.

O zbliżającym się okresie przedwiośnia świadczą dobitnie prognozowane mapy uśrednionej anomalii temperatury powietrza na poziomie 2m w okresie 19-26 luty. Nad Europą zachodnią temperatury powietrza będą wyższe średnio o 5-8 stopni Celsjusza wyższe względem średniej wieloletniej. Wysokie wartości dodatniej anomalii odnotowane będą także na południu i północy Europy. W przypadku Polski widać zdecydowanie, że najwyższe temperatury powietrza będą osiągane na zachodzie i południowym zachodzie, gdzie odchylenie od normy ma dochodzić do poziomu 7 stopni Celsjusza. Skromniejsze temperatury powietrza zanotuje Polska wschodnia, aczkolwiek będą one i tak powyżej średniej wieloletniej.

Obecność silnego wyżu w zachodniej, południowej i centralnej Europie oprócz podtrzymywania dużego ocieplenia, przyniesie wyraźnie mniejszą ilość opadów deszczu. Jest to dosyć mocno odczytywalne na mapie anomalii opadów liczonej w okresie 19-26 luty.  W przypadku Polski w tygodniowym okresie suma opadów będzie o około 10 mm niższa względem średniej wieloletniej. Jeszcze mniej opadów odnotuje się na obszarze południowej części Niemiec, gdzie anomalia ma osiągać nawet -25 mm. Dużo opadów zanotuje natomiast obszar Hiszpanii, Portugalii i Wysp Brytyjskich.

Prognozowana suma opadów wg modelu ECMWF nad Europą do przyszłej niedzieli – potencjalne opady możliwe dopiero w okolicach weekendu lub podczas weekendu

Temperatury nad Polską

W okresie poniedziałek – piątek prognozuje się bardzo wysokie temperatury powietrza w skali kraju. Zdecydowanie najintensywniejszy przebieg przedwiośnia możliwy będzie na zachodzie, południowym zachodzie i południu. Bardzo ciepło zrobi się także w centrum, na północnym zachodzie, zaś po środzie także w regionach wschodnich i południowo wschodnich. Występowanie wysokich temperatur będzie jednak mocno powiązane z występowaniem chmur nisko warstwowych i mgieł, które w kolejnych dniach tygodnia mogą pojawiać się w różnych regionach Polski, a szczególnie na północnym wschodzie, północy, częściowo wschodzie.

Prognozy temperatur wg modelu ECMWF (13:00): poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek

Inforgraiki: meteologix.com, wxcharts.com, tropicaltidbits.com