Napływ cieplejszej i chwiejnej masy powietrza. W sobotę możliwe lokalne burze nad Polską i temperatury do 14°C

Opublikowano 16 kwietnia 2021 o godz. 19:57

W sobotę warunki pogodowe w kraju sterowane będą przede wszystkim przez górną zatokę niżową, która odpowiedzialna będzie za transportowanie do nas umiarkowanie ciepłej masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego o dużej zawartości wilgoci, oraz co jest warte uwagi – podwyższonej chwiejności termodynamicznej, co będzie podłożem do rozwoju lokalnych zjawisk burzowych. Po ostatnich dosyć chłodnych dniach temperatury będą w końcu rosły, choć nie wszędzie oraz nie do tak wysokich poziomów na jakie liczylibyśmy w połowie kwietnia. Podmuch ciepła oczekiwany jest przede wszystkim w północnym pasie kraju, gdzie także pojawi się strefa korzystniejszych warunków ku rozwojowi konwekcji i lokalnych burz.

Zwiększony kontrast temperatur wytworzy się między północną, a południową częścią kraju. Patrząc po symulacjach modelu ECMWF widać, że czeka nas podział na dwie dosyć równe strefy ale z różnymi poziomami temperatur popołudniu. Na północy i północnym wschodzie możemy liczyć nawet do 14-15°C, ale na południu miejscami mogą one spaść już do 4-5°C

Wizja temperatur powietrza na sobotę – model ECMWF

Opady deszczu już głównie o charakterze przelotnym

W przekroju całego dnia czeka nas oczywiście kolejna dawka opadów, jednak ich charakter w porównaniu do piątku ulegnie zmianie. Będziemy mieli głównie do czynienia z wędrującymi pasmami lub izolowanymi komórkami konwekcyjnymi. Główny obszar występowania opadów w ciągu dnia to regiony od północnego wschodu / wschodu w kierunku północy i północnego zachodu. W tych regionach prognozowany jest rozwój konwekcji z opadami deszczu i podwyższoną szansą na lokalne komórki burzowe. Przelotne opady mogą także występować w innych regionach kraju w szczególności przed południem.

Prognoza opadów deszczu nad Polską wg modelu Arpege – zakres od 06:00 do 22:00 (skok w animacji co dwie godziny)

Model ECMWF zdradza nam pojawienie się potencjału do powstania wyraźniejszej konwekcji zwłaszcza w części północno-wschodniej, wschodniej, zmierzając w ciągu dnia w kierunku północy. Potencjał definiowany przez podstawowy wskaźnik CAPE ma być na ogół niski, ale będzie wystarczający do rozwoju odpowiednio dużej grupy komórek, z których część z podwyższonym prawdopodobieństwem wygeneruje wyładowania doziemne.

Prognoza energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji (CAPE) – sobota

Możliwy rozwój popołudniowych komórek z umiarkowanymi/silnymi opadami deszczu – symulacja modelu SwissHD na godzinę 15:00

Kolejne wyniki innych modeli numerycznych tylko potwierdzają jutrzejszy potencjał w popołudniowej konwekcji. Szanse na burze pojawić mogą się przede wszystkim nad województwami: podlaskie, lubelskie (północ), mazowieckie (wschód, centrum, zachód i północ), łódzkie (północ), kujawsko-pomorskie (południe i centrum), wielkopolskie (wschód i północ). Ostateczny obszar możliwości wytyczony zostanie w prognozie.

Popołudniowa konwekcja nad Polską – pasmo komórek i potencjalnych burz od północnego wschodu w kierunku zachodu (model UMPL)

Grafiki: mapy.meteo.pl, wxcharts.com, meteologix.com,