Nadciąga dynamiczna pogoda. Niedziela z ulewnym deszczem, porywistym wiatrem oraz możliwymi burzami

Opublikowano 1 maja 2021 o godz. 20:48

W niedzielę warunki pogodowe nad Polską kształtowane będą przez głęboki ośrodek niżowy, który dotrze do Polski z południa Europy i w ciągu całego dnia będzie przechodził przez nasz kraj, serwując dynamiczną pogodę. Spodziewajmy się silnych opadów deszczu, silnego wiatru, a w niektórych regionach także burz, które mogą generować grad i ulewny deszcz. Nocą na północnym wschodzie może pojawić się nawet śnieg.

Sytuacja synoptyczna na niedzielę – Polska w zasięgu ośrodka niżowego 

Intensywne opady deszczu w całym kraju

Niż będzie prowadził strefę opadów, które w wielu regionach Polski będą cechować się silnym natężeniem. Opady wkroczą już w nocy z soboty na niedzielę, a od samego rana i dalej w ciągu dnia będzie mocno padać w szczególności od południowego zachodu przez centrum po północny wschód. Najmniej deszczu spaść ma na północnym zachodzie kraju. Na południu i południowym wschodzie sumy opadów będą początkowo zwiększone przez zwykłe opady deszczu, natomiast popołudniu przez typowo pochodzenia burzowego. Nie można wykluczyć, że wieczorem i nocą z niedzieli na poniedziałek na północnym wschodzie mogą występować opady śniegu (zaciąganie zimnego powietrza do dolnej troposfery).

Opady deszczu nad Polską w trakcie niedzieli – początek animacji: 05:00 rano, koniec: 02:00 (noc z niedzieli na poniedziałek). Skok w animacji co 3 godziny

W ciągu niecałej doby w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód spaść moze ponad 40 mm deszczu!

Uwaga na silny wiatr!

Duża różnica ciśnień zaostrzająca się w drugiej części dnia i wieczorem, będzie przyczyną występownia silnych porywów wiatru. Silny wiatr ma wystąpić w szczególności w centrum, na południu, południowym wschodzie, wschodzie, zaś nocą także północnym wschodzie kraju. Spodziewana siła porywów ma kształtować się w przedziale od 60 do nawet 90 km/h (w szczególności podczas przejścia burz)

Możliwe silniejsze burze

W szczególności na południowym wschodzie kraju istnieje szansa rozwoju burz, które mogą być superkomórkami. Na ich trasie nie wyklucza się opadów gradu o średnicy dochodzącej do 3 cm, silnych porywów wiatru, które lokalnie mogą zbliżać się nawet do 90 km/h, a także silnych opadów deszczu. Największe szanse na burze będą występowały w województwie lubelskim, ale burze mogą powstać także w świętokrzyskim i podkarpackim

Symulacje modeli: Widoczny rozwój burz na południowym wschodzie kraju – możliwe burze wielokomórkowe i superkomórkowe

Imponująca różnica temperatur

Dynamikę całej sytuacji ukazują także mapy temperatur. Różnica między wybranymi regionami może wynosić nawet 13 stopni Celsjusza! Na południowy wschód od centrum niżu będzie przebiegać ciepły wycinek, który ma nasunąć się nad województwa: małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie. Maksymalne temperatury przy okazji dłuższego nasłonecznienia popołudniu, mogą wynosić nawet 21 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju będzie to już średnio tylko 7 stopni Celsjusza.

Temperatury nad Polską w niedzielne popołudnie

Grafiki: mapy.meteo.pl, meteologix.com, wxcharts.com, knmi.nl