Nadciąga bardzo ciepły okres w pogodzie z wysokimi temperaturami i małą ilością opadów

Opublikowano 5 sierpnia 2020 o godz. 18:23

W perspektywie nadchodzącego tygodnia Europa będzie istotnie zdominowana przez umacniające się ośrodki wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Układy niżowe, które szczególnie na początku bieżącego tygodnia przyniosły intensywne opady deszczu, wyraźnie zanikają z map synoptycznych obszaru synoptycznego obejmującego Europę. To zaś zwiastuje nam dużą stabilizację pogody, a zagłębiając się bardziej w szczegóły – gorący okres sierpniowego lata! Oczywiście zagłębiając się w szczegóły jeszcze bardziej, pojawią się warunki na rozwój burz, ale nie będą one silne, a co jeszcze ważniejsze mają cechować się sporą lokalnością.

Prognoza rozwoju wyżowego pola barycznego nad Europą w okresie 05-12 sierpnia – wielodniowa stabilizacja pogody nad Polską i innymi regionami Europy

Wraz z rozwojem układów wyżowych, zaczną występować coraz korzystniejsze warunki do cyrkulacji bardzo ciepłych oraz gorących mas powietrza prosto do Polski. Widać to szczególnie w perspektywie nadchodzących kilkudziesięciu godzin. Wyraźnie gorąca masa powietrza rozprzestrzeni się nad znaczną częścią Europy już w najbliższych dwóch dniach.

Prognoza temperatur powietrza na poziomie 1500 m w okresie czwartek – piątek. Wyraźnie rozbudowujący się sektor bardzo ciepłej/gorącej masy powietrza nad Europą

Wysokie temperatury z szansą na upał

Zmiana cyrkulacji zagwarantuje wyraźny wzrost temperatur w całym kraju. Będą pojawiać się przypadki osiągnięcia jak i przekroczenia bariery 30 stopni Celsjusza m.in. w zachodniej części kraju. Gorąco zrobi się już od jutra na południowym wschodzie i wzdłuż granicy zachodniej. W czwartek wysokie temperatury rozleją się już na całą Polskę.

Prognoza temperatur powietrza nad Polską w okresie czwartek – niedziela

Lokalne burze

W najbliższych dniach dopływająca masa powietrza będzie przynosiła oprócz wysokich temperatur, także zjawiska burzowe. Warto jednak podkreślić, że będą one miały charakter lokalny i powstaną tylko w miejscowych obszarach nagromadzenia wilgoci. Sumy opadów nad Polską będą więc niskie, miejscami do końca tygodnia nie spadnie już ani kropla deszczu. Tylko punktowo sumy osiągną podwyższone wartości za sprawą wspomnianych wyżej burz. W polu wyżowym nie będą one miały jednak lepszych warunków ku organizacji, wykazując się powolnym tempem przemieszczania się.

Jutro niewielka szansa na lokale burze występować będzie na południowym wschodzie oraz w środkowo-południowej i częściowo centralnej Polsce. Suche warstwy powietrza mogą jednak skutecznie zdławić rozwój burz, ograniczając do 2-3 przypadków. Do niedzieli lokalne burze mogą powstawać m.in. w centrum, na północy i wschodzie. Szczegóły przedstawiane będą w prognozach na dane dni…

Przykładowe prognozy sum opadów liczone od środowego popołudnia do niedzielnego wieczora – model GFS vs Swiss-MRF

Grafiki: meteologix.com, wxcharts.com, vojvodinameteo.rs