Nadchodzący wieczór i noc z kolejną porcją intensywnych opadów. Możliwe burze

Opublikowano 7 sierpnia 2021 o godz. 18:25

Nad południowo-zachodnią część kraju zbliża się aktywny ośrodek niskiego ciśnienia wraz ze strefą frontu o charakterze ciepłym. W szczególności od Dolnego Śląska po Wielkopolskę przewiduje się wystąpienie intensywnych opadów deszczu. Miejscami wystąpić mogą także burze, potęgując sumy opadów

Kolejny niż nad Polską

Przyczyną wystąpienia kolejnej fali opadów deszczu będzie wejście od strony Czech ośrodka niżowego wraz z układem frontowym. Niż ten w nocy z soboty na niedziele podążać będzie na północny wschód, przemierzając obszar Wielkopolski, Kujaw i dalej w kierunku Warmii i Mazur

Sytuacja synoptyczna na noc z soboty na niedzielę (00 UTC)

Prognozowane wejście centrum niżowego nad obszar Dolnego Śląska – prognoza na godzinę 21

Deszczowo szczególnie od Dolnego Śląska po Wielkopolskę

Według uśrednionych wyników prognoz, najintensywniejsze opady przejdą w trakcie tej nocy od Dolnego Śląska i woj. lubuskiego przez Wielkopolskę, zaś bliżej poranka zaczną wkraczać nad Kujawy, docierając rano w niedzielę nad Warmię i Mazury i Pomorze. Strefy opadów o mniejszym natężeniu będą wędrować także w okolicy strefy głównej, dlatego w województwach ościennych opady również wystąpią, jednak o mniejszej sile. Z racji możliwego rozwoju burz wbudowanych w strefy opadowe, natężenie godzinowe opadów może przekraczać 15 mm/h. Trajektoria opadów może przebiegać nieco bardziej na północny zachód, w efekcie czego mocniejsze opady dotrą w niedzielny poranek głównie nad Pomorze środkowe, zamiast nad Warmię i Mazury.

Przejście strefy opadów wg modelu ICON. Kolejno godziny: 22, 01, 05, 08 UTC

Do niedzielnego przedpołudnia, gdy strefa opadów powinna już opuszczać nasz kraj, pasmo największych sum opadowych powinno kształtować się w przedziale 15-40 mm opadów, a po uwzględnieniu opadów pochodzących od ewentualnych burz nawet 50 mm (szczególnie od Dolnego Śląska po Wielkopolskę)

Sumy opadów do niedzielnego przedpołudnia – model ICOND2, ICON-EU, ECMWF High Resolution

Niewykluczone burze

Podwyższony wskaźnik CAPE przebiegający równolegle z trajektorią niżu, zwiastuje dodatkowo możliwość rozwoju burz w obrębie stref opadowych jak i bezpośrednio wbudowanych w opady. Zjawiska te nie będą groźne, jednak mogą być wydajne opadowo. Ich powstanie może być przyczyną wysokich sum opadowych, które po uwzględnieniu opadów konwekcyjnych mogą dochodzić nawet do 50 mm. Konsekwencją tych wydarzeń mogą być niestety przypadki zalań. Szansa na burze wg obecnych danych przebiegać ma od Dolnego Śląska po Wielkopolskę, jednak pojedyncze komórki mogą powstać także w lubuskiem, oraz w kujawsko-pomorskim.

grafiki: wxcharts.com, modelzentralle.de, knmi.nl, meteologix.com