’Mroźny’ wyż rosyjski – adwekcja zimnego powietrza PPk nad Polskę

Opublikowano 22 listopada 2019 o godz. 18:30

Do Polski zaczyna wkraczać zimna masa powietrza polarnego-kontenyntalnego (PPk), której adwekcja odbywa się za sprawą potężnego układu wysokiego ciśnienia z centrum nad zachodnią Rosją. Warto spojrzeć z jak imponująco wysokim ciśnieniem mamy do czynienia w jego wnętrzu. Na załączonej poniżej mapie widać dosyć dobrze, że szczególnie wschodnia część kraju znajdzie się na samych krańcach zachodnich wyżu, tak jak miało to miejsce w ostatnich dniach. Im bardziej w kierunku Europy zachodniej, tym wpływ na pogodę mieć głęboki cyklon znajdujący się aktualnie nad Zatoką Biskajską. Różnica ciśnień między centrami tych ośrodków oscyluje w granicy aż 75 hPa!

O ile układ wysokiego ciśnienia stacjonował bardziej wgłąb Rosji, tak obszar występowania zimnych mas powietrza ograniczał się do państw sąsiadujących z Polską od strony wschodniej. Teraz jednak wyż na krótki okres przesunie się w kierunku zachodnim, co sprawi, że wirująca wewnątrz wyżu zimna masa PPk zacznie ocierać się także o wschodnią część kraju, rozszerzając się nawet częściowo na północ kraju. Widać to doskonale już dzisiaj po temperaturach z godziny 16:40 UTC. Odzwierciedlają one precyzyjnie zasięg występowania zimnego powietrza wewnątrz wyżu, które tak jak zostało to wspomniane na początku – wkradło się dzisiaj nad wschodnią część kraju.

Nadchodząca noc zapowiada się z dużymi spadkami poniżej poziomu 0 stopni Celsjsuza nad sporą częścią kraju. Naturalnie największe wartości na minusie wystąpią przede wszystkim od Podlasia przez Lubelszczyznę po Podkarpacie. Mróz pojawi się także w kolejnych województwach leżących na zachód od wyżej wymienionych. Temperatury na pewnym plusie przewiduje się przede wszystkim na zachodzie Polski – nawet okolice 10 stopni na Dolnym Śląsku!

Prognozowana temperatura powietrza (2m) – godzina 00 (noc z piątku na sobotę)

Zimna sobota

Sytuacja synoptyczna w sobotę zasadniczo nie ulegnie zmianie. Zimny sektor powietrza w ciągu dnia utrzyma się przede wszystkim na wschodzie Polski. Warto zwrócić uwagę, że szczególnie od Podlasia po Lubelszczyznę temperatury w ciągu dnia mogą pozostać na poziomie poniżej 0 stopni Celsjusza (nawet do -2).  Najwyższe temperatury pozostaną analogicznie tak jak dzisiaj na południowym zachodzie kraju. Od Dolnego Śląska po Opolszczyznę 9-10 stopni Celsjusza. W ciągu dnia pojawi się umiarkowany, zimny wiatr południowo-wschodni, który będzie bardzo potęgował odczucie chłodu. Odczuwalna temperatura jutro może osiągnąć od -6 do nawet -8 stopni!

Prognozowana temperatura (2m) w sobotę na godzinę 13:00 – dane modelu ICON + spodziewana siła wiatru na godzinę 12UTC

Uwaga na marznące opady deszczu na wschodzie!

Prognozy modelu UM wskazują, że jutro od rana od Podkarpacia przez Lubelszczyznę po Podlasie w ciągu dnia istnieje wysokie prawdopodobieństwo występowania słabych opadów deszczu i/lub mżawki, które w środowisku ujemnych temperatur i wychłodzonych powierzchni może skutkować tworzeniem się marznących opadów na drogach! Istnieje realne ryzyko bardzo śliskich nawierzchni, co przy braku czujności może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drogach!

Porównanie prognoz na godzinę 12:00 UTC: Temperatura na 1,5 m + Opady deszczu

Mróz ponownie wróci na noc z soboty na niedziele, zaś ujemne temperatury pozostaną na wschodzie Polski pozostaną także w trakcie niedzielnego dnia.

 

dane graficzne: infoclimat.fr, wcharts.com, meteo.pl