Majówka z aktywnym niżem i intensywnymi opadami deszczu? Szanse w prognozach wzrastają

Opublikowano 26 kwietnia 2021 o godz. 19:58

We wpisie odnośnie wstępnych wizji modeli numerycznych na majówkę, przedstawiony został ogólny rys sytuacji głównie pod kątem temperatur, ale z podkreśleniem możliwego przejścia niżu blisko Polski lub bezpośrednio przez nasz kraj. Wraz z niżem wędrować miała by mocno rozbudowana i intensywna strefa opadów deszczu, która objęła by wiele regionów kraju, przynosząc w krótkim czasie duży wzrost sum opadowych. Najnowsze wyliczenia wybranych modeli numerycznych są coraz bardziej zgodne, że w trakcie majówki będziemy mieli deszczowy epizod, jednak okres występowania opadów i regiony przez które mają przejść to kwestia wciąż otwarta. Wiemy na ten moment, że może się to zawrzeć od soboty do niedzieli, albo tylko w sobotę lub tylko w niedzielę (urok prognoz z dalekim terminem).

Przechodząc dalej, bez zagłębiania się w szczegóły (na ten moment nie ma to jeszcze sensu), głównym winowajcą pogorszenia pogody w nadchodzący weekend mógłby być szybko napędzający się ośrodek niżowy, który przywędrowałby z okolic Półwyspu Iberyjskiego. Taki sygnał dostajemy od modelu ECMWF, w którym to widać bardzo duże wzmocnienie się niżu w trakcie 24h:

Pogłębianie się ośrodka niżowego – piątek vs sobota

Obecne prognozy 

Odrębnym tematem jest możliwość rozwoju burz w obrębie centrum niżu (ciepły wycinek), które mogłyby powstawać na południu lub południowym wschodzie. Ten temat jest jednak bardzo otwarty i na ten moment nie warty poruszania.

Wg modelu GFS strefa umiarkowanych i silnych opadów deszczu mogłaby przetoczyć się w sobotnie popołudnie/wieczór, trwając przez noc sb/nd oraz częściowo w niedzielę. Po przejściu strefy suma opadów nad Polską mogła by w niektórych regionach kształtować się nawet w zakresie 40-50 mm (mapka uwzględnia także opady sprzed weekendu, jednak ich ilość będzie niewielka, powodując niewielkie zaburzenie głównie dla północnej i północno wschodniej Polski. Wyodrębnienie sumy opadów tylko na weekend jest niemożliwe)

Wg modelu ECMWF strefa opadowa przetoczyć miałaby się w sobotnie popołudnie, wieczór oraz noc z soboty na niedzielę, wykraczając poza Polskę w miarę upływu niedzieli. Sumy opadów obliczane w tej aktualizacji modelu są mniejsze względem GFS, a ponadto są tu uwzględnione opady, które mogą pojawić się w nocy z czw/pt (od 10 do 15 mm).

Model numeryczny ICON sygnalizuje długotrwałą strefę opadów deszczu, która ma zacząć się od niedzielnego popołudnia, trwając przez wieczór, noc nd/pn i częściowo w poniedziałek. W efekcie suma opadów w regionach przejścia strefy wynieść mogłaby 20-40 mm.

Grafiki: meteologix.com, wxcharts.com, windy.com