Dynamiczna pogoda w środę. Wieczorem i w nocy pojawią się liczne opady śniegu. Niewykluczone burze śnieżne.

Opublikowano 11 stycznia 2021 o godz. 21:57

Interesujące prognozy pogody uwzględniane są na jutrzejszy wieczór i noc z środy na czwartek. W środę wieczorem nad Polskę zacznie wkraczać ośrodek niżowy z tendencją do wypełniania się i zaniku. Zanim to jednak nastąpi przyniesie liczne opady śniegu w towarzystwie silnego wiatru. Opady będą rozwijać się szczególnie w strefie jego frontu chłodnego, który przechodzić ma przez północną i zachodnią Polskę. Na froncie możliwy będzie rozwój pasm opadowych zdolnych generować wyładowania doziemne – o tej porze zjawisko zwane burzami śnieżnymi.

Sytuacja synoptyczna w środę wieczorem – aktywny niż wkraczający nad Polskę

Ośrodek niżowy będzie prowadził strefę frontu chłodnego, która wieczorem zacznie wkraczać na tereny Polski północno zachodniej i zachodniej. Widać to wyraźnie na mapach sytuacji synoptycznej w środę na godzinę 12UTC

(źródło: dwd.de)

W wyniku wejścia zatoki i nasunięcia się frontu, począwszy od popołudnia przez wieczór, noc aż do czwartkowego poranku w wielu regionach przetaczać będą się umiarkowane i intensywne opady śniegu zarówno na froncie jak i te powstałe w wyniku konwekcji. Szczególnie widoczne jest to w modelach wysokiej rozdzielczości takich jak UMPL 4km (aktualizacja z godz. 12 dn. 11 stycznia)

Na godzinę 17:00 widać, ze szczególnie na północnym zachodzie przetaczała by się jedna z wielu stref opadów śniegu, zaś wzdłuż wybrzeża i nad morzem wędrować miałyby komórki konwekcyjne z możliwymi wyładowaniami doziemnymi. Opady śniegu występowały by także na południu kraju.

W kolejnych trzech godzinach centrum niżu wkroczyło by bezpośrednio nad północną Polskę. Widać to po ułożeniu opadów w postaci charakterystycznego ślimaka. Intensywne śnieżyce objęły by szczególnie województwa nadmorskie oraz kujawsko-pomorskie.

Nocą z środy na czwartek, aż do czwartkowego poranka (ostatnia grafika) intensywne i umiarkowane opady śniegu penetrować mają kolejne regiony kraju. Oprócz Polski północnej, także centrum i południe, zaś w czwartek o poranku także południowy wschód.

Przebieg opadów śniegu: 23:00 , 03:00, 06:00

Szansa na lokalne burze

Na ten moment istnieją szanse na pojawienie się rozproszonych wyładowań na trasie komórek konwekcyjnych szczególnie od województwa zachodniopomorskiego po lubuskie, ale także wzdłuż linii wybrzeża. Sygnałem o takiej możliwości jest między innymi podwyższony wskaźnik Cape określający poziom niestabilności masy powietrza w troposferze. Wartości przekraczające w tym przypadku 100 J/kg dają podstawy by twierdzić, że na trasie kilku komórek mogą pojawić się pojedyncze wyładowania doziemne. Na trasie potencjalnych burz mogły by pojawić się silne porywy wiatru osiągające 60-70 km/h.

Wskaźnik CAPE na godzinę 19:00 wieczorem – możliwe pasmo z wyładowaniami od Pomorza zachodniego po województwo lubuskie