Deszczowo-burzowy wtorek

Opublikowano 3 sierpnia 2020 o godz. 19:42

Wtorek przyniesie kontynuację oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego z intensywnymi opadami deszczu.W porównaniu do dzisiejszego popołudnia, pojawi się dodatkowo możliwość burz na południowym wschodzie kraju. Pogoda zacznie wyraźnie się stabilizować od środy.

Opis do mapki pod spodem

Strefa A – pochmurno i deszczowo

Jutro opady deszczu będą przebiegać podobną trajektorią, ale odsuniętą bardziej na wschód, przez co intensywne opady przejść mają m.in. przez Mazowsze. Opady z samego rana obejmą początkowo południową część strefy A, ale jeszcze przed południem zdążą szybko rozbudować się w kierunku centrum i północnego wschodu. Natężenie opadów będzie miejscami duże, ale z ogólną dominacją opadów umiarkowanych, zaś na krańcach strefy z natężeniem słabym. Po południu opady zaczną ustępować, ograniczając się głównie do obszarów północno wschodnich i środkowo północnych (kujawsko-pomorskie, cz. pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, podlaskie). W pozostałej części strefy opady będą systematycznie zanikać. Wyjątkiem może być obszar województwa dolnośląskiego, gdzie po południu możliwa będzie kontynuacja opadów, ale dużo słabszych.

Strefa B – możliwe popołudniowe burze

Tutaj od rana również mogą pojawiać się opady deszczu, ale zdecydowanie o zasięgu lokalnym. Od godzin popołudniowych do wieczora od Małopolski po Podkarpacie i Lubelszczyznę możliwe będą burze z głównym zagrożeniem od strony ulewnych opadów deszczu w całkowitej akumulacji dochodzącej nawet do 40 litrów na metr kwadratowy.

Strefa C – zanikające opady i miejscowe przejaśnienia

W strefie C opady będą wędrować w ciągu dnia w obszarach graniczących z ze strefą A, choć miejscami mogą pojawiać się nieco bardziej wgłąb województw. Po południu rozpogodzenia pojawią się nad województwem zachodniopomorskim i częściowo pomorskim. Chmury wyraźnie ustąpią na rzecz słońca, powodując wzrost temperatur.

Temperatury

A: 16-18 stopni Celsjusza

B: 25-29 stopni Celsjusza

C: 19-20 stopni Celsjusza

Obrazek w tle: mapy.meteo.pl