Ciepła i słoneczna sobota z burzami w górach – prognoza pogody 24.08

Opublikowano 23 sierpnia 2019 o godz. 18:17

Jutrzejsze warunki pogodowe nie ulegną większym zmianom względem dzisiejszego popołudnia. Opisywany w poprzednim artykule silny wyż baryczny będzie wciąż ośrodkiem dominującym na tle Europy. Gwarantuje on dużo słońca i cyrkulację coraz cieplejszych mas powietrza. Jedynie krańce południowych województw będą w obszarze granicznym, gdzie dopływać będzie nieco wilgotniejsza masa powietrza szczególnie na obszarach górskich. Oznacza to kolejny dzień z możliwością wystąpienia punktowych burz i ponownie to obszar Tatr będzie faworyzowanym regionem jeśli chodzi o ich rozwój.

Spodziewana sytuacja baryczna nad Europą w sobotę – prognoza modelu ECMWF (via windy.com)

Jutro od rana najwięcej zachmurzenia należy oczekiwać na południowym zachodzie i częściowo w centrum. Chmury piętra niskiego będą zalegać nad województwami: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, częściowo łódzkie i w mniejszym stopniu opolskie. Chmury te nie będą jednak przynosić opadów deszczu, a jedynie częściowo tłumić dopływ promieni słonecznych. W pozostałych regionach poranek powinien zacząć się z niewielkim zachmurzeniem, a na północy nawet z całkowicie bezchmurnym niebem. Po południu zachmurzenie w przytoczonych województwach będzie się utrzymywać, rozszerzając się w kierunku Mazowsza. Pojedyncze komórki burzowe będą możliwe wzdłuż krańców południowych, a szczególnie w Tatrach. Nie można jednak wykluczyć lokalnej burzy w Sudetach czy też Bieszczadach. Temperatury w ciągu dnia wyrównane osiągające na ogół przedział 24-26 stopni Celsjusza z możliwymi maksymalnymi wzrostami do 28 stopni na Pomorzu Zachodnim.

Chwiejny sektor wg bieżących prognoz sięgać ma głównie samych krańców południowego pasa Polski, choć energia CAPE ma sięgać nieco wgłąb województw, osiągając jednak niskie wartości. Ponadto brak dynamiki wiatrowej w troposferze spowoduje, że w zasadzie nie będziemy obserwować znacznych uskoków wiatru, co wpłynie na charakter zjawisk burzowych. Te będą rozwijać się wewnątrz masy na lokalnych zbieżnościach wiatru i w obszarach najsilniejszych wymuszeń orograficznych. Z pewnością burze pojawią się ponownie w Tatrach. Ponadto nie wyklucza się pojedynczej burzy nad Bieszczadami, w okolicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego (woj. śląskie) i na Sudetach. Czy jednak burze się tutaj pojawią jest kwestią niewiadomą.

Prognoza energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji na godzinę 15Z w sobotę – obszar zasięgu niestabilnej masy powietrza (dane modelu WRF 12 km via modelzentralle.de)

Jutrzejsze burze w związku ze słabym przepływem i słabym środowiskiem termodynamiki powietrza będą bardzo lokalne i mogą ograniczyć się do kilku przypadków w całym pasie południowym. Będą one nieść silniejsze opady deszczu maksymalnie do 25 mm przy umiarkowanym wietrze (porywy raczej maksymalnie do 50 km/h).