Burzowy początek tygodnia. Wtorek z kontynuacją ochłodzenia i opadami śniegu na wschodzie Polski
Dzisiejsze popołudnie przyniosło oczekiwany rozwój rozproszonych chmur cumulonimbus przynoszących mieszane opady najróżniejszego typu. Oprócz deszczu pojawiała się także krupa, drobny grad i śnieg. Zanotowano także podwyższoną aktywność burzową przede wszystkim nad środkowo południową oraz zachodnią częścią kraju. Wieczorem nad stolicą małopolski przemieściła się mało aktywna burza generująca kilka wyładowań typu CG.
Przebieg występowania wyładowań doziemnych nad Polską w trakcie poniedziałkowego dnia – dane sieci detekcyjnej Blitzortung
Przed nami kontynuacja chłodniejszego okresu oraz dziennych opadów atmosferycznych. Od zachodu Europy zbliża się do nas dosyć silny wyż baryczny, ale jeszcze jutro pogodę kształtować będzie stosunkowo płytki niż przemieszczający się w ciągu dnia nad północno wschodnią częścią kraju. Będzie on składową potężnej zatoki niżowej z nad Rosji zaś jego front atmosferyczny najaktywniejszy będzie wzdłuż wschodniej części Polski. Niemniej jednak przelotnych opadów spodziewać się należy praktycznie nad wszystkimi województwami. Ponownie w troposferze wystąpią korzystniejsze warunki do wystąpienia kolejnych zjawisk burzowych.
Prognoza pogody – 26.03
Opis mapki
Od godzin porannych największe zachmurzenie spodziewane jest na zachodzie i północy. W pozostałych regionach z większymi przejaśnieniami i zanikającymi opadami deszczu (w górach śniegu). Do południa najwięcej opadów deszczu i deszczu ze śniegiem należy oczekiwać w pasie od województwa warmińsko mazurskiego po podlaskie. Wywołane one będą nasuwającą się strefą frontu atmosferycznego. W godzinach popołudniowych na niebie zacznie dochodzić do rozwoju licznych chmur kłębiasto deszczowych, które zaczną obejmować obszar całego Mazowsza oraz Lubelszczyzny, a także woj. łódzkiego. Podobnie jak w przytoczonych wyżej regionach, także i tutaj wystąpią opady deszczu, a także deszczu ze śniegiem. Wieczorem główna strefa opadowa zacznie kierować się na południowy wschód Polski. Opady mieszane obejmą także obszar woj. świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. W ciągu dnia słabe opady deszczu i mżawki możliwe są nad obszarem pozostałych województw oznaczonych stosownym symbolem. Ze względu na podwyższone parametry konwekcyjne należy spodziewać się możliwości rozwoju lokalnych burz. Największa szansa przypada popołudniu nad województwem warmińsko-mazurskim i podlaskim, ale wraz z rozwojem konwekcji wgłąb Polski, wyładowania doziemne mogą paść także nad Mazowszem i Lubelszczyzną. Temperatury w ciągu dnia wyrównane osiągające 6-8 stopni Celsjusza. Chłodniej na północnym wschodzie – od 3 do 5 stopni. Wiatr dosyć silny osiągający w porywach 50-75 km/h.