Adwekcja mroźnego powietrza nad Polskę. Możliwe bardzo duże spadki temperatury. Prognoza ECMWF

Opublikowano 9 stycznia 2021 o godz. 11:50

W przyszłym tygodniu do naszego kraju spłynąć mogą mroźne masy powietrza – najchłodniejsze w aktualnym sezonie zimowym. Wszystko za sprawą zmian w polu barycznym, które będzie sprzyjać adwekcji chłodu z północnego wschodu, północy i wschodu. Niektóre z prognoz numerycznych szacują spadki temperatur powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m n.p.g) do -20°C. Jest to wyraźna informacja o możliwym nadejściu dwucyfrowych mrozów w godzinach nocnych i porannych.

Analiza poświęcona jest prognozom modelu numerycznego ECMWF w wysokiej rozdzielczości. Wskazuje on bowiem nadejście od wschodu mroźnej masy w postaci „bąbla”, w którym to najchłodniejsze fragmenty masy powietrza osiągały by wspomniane wyżej -20°C. Zimne powietrze zaczęło by wkraczać nocą z środy na czwartek, rozprzestrzeniając się w trakcie kolejnych dni tygodnia.

Jest to póki co wariant, który w przypadku zrealizowania zwiastuje nam nadejście siarczystych mrozów nad obszar Polski.

Fragment mroźnej masy wkroczył by w pełni nad obszar Polski w trakcie czwartku, wędrując dalej w ostatni dzień przed weekendem. Swoim zasięgiem objąć miał by szczególnie obszar Polski wschodniej, centralnej i południowo zachodniej. Jest to przykład typowo mroźnej masy powietrza spływającej w głąb Europy w okresie zimowym

Wędrówka mroźnej masy powietrza w okresie czwartek – piątek

Aktualne prognozy temperatury powietrza na poziomie 2 metrów – model ECMWF

Obecność mroźnej masy przyczyni się do raptownych spadków temperatury powietrza. O ile w czwartek nie będą to jeszcze bardzo duże spadki temperatury poza północnym-wschodem, tak w kolejnych dniach spadek temperatur może być bardzo dotkliwy.

Prognoza temperatury powietrza na czwartkowy wieczór

Po wkroczeniu mroźnej masy spadek temperatury powietrza ma postępować coraz bardziej. W piątkowy poranek prognoza modelu ECMWF wskazuje na temperatury minimalne w zakresie -16/-18 °C

Jeszcze bardziej imponujące spadki temperatury zwiastowane są na noc z piątku na sobotę i w sobotni poranek. Wówczas prognoza modelu ECMWF wskazuje na mróz dochodzący aż do -25°C na nizinach!

Mroźne powietrze utrzymać miało by się także w niedzielę, utrzymując bardzo duże spadki temperatury zwłaszcza o poranku i wieczorem.

Infografiki: meteologix.com, wxcharts.com