Adwekcja mroźnego powietrza nad Polskę – aktualne prognozy na przykładzie modelu ICON

Opublikowano 11 stycznia 2021 o godz. 20:43

W drugiej połowie tygodnia z naciskiem na weekend czeka nas bardzo duże ochłodzenie szczególnie wzdłuż wschodniej i południowej Polski. Mroźna masa powietrza dotrze do nas ze wschodniej części kontynentu europejskiego. Choć ochłodzenie na terenie Polski przyniesie spadki temperatury powietrza nawet poniżej 15 stopni Celsjusza, to prawdziwie siarczyste mrozy przetoczą się tuż za naszą wschodnią granicą.

Prezentacja wyników opiera się o wyniki modelu numerycznego ICON. Dlaczego?

Obecnie prognoza tego modelu wskazuje na najbardziej „zimny” scenariusz wśród dostępnych modeli numerycznych. Jeśli pozostałe modele zaczną także kierować się w stronę wariantu przedstawionego na grafikach poniżej, oznaczać to może, że za kilka dni zrobi się naprawdę zimno.

Porównanie ułożenia „bańki” mroźnej masy w nocy z piątku na sobotę – od lewej: model ICON, model GFS

Jak widać różnice w charakterystyce temperaturowej masy powietrza i jej ułożeniu różnią się. Różnice te przekładają się także na prognozy temperatur powietrza na poziomie 2 metrów.

Wyniki modelu ICON

Mroźne powietrze zacznie docierać nad nasz kraj w nocy z środy na czwartek, a właściwie w noc kolejną. Pierwsza grafika obrazuje możliwy rozkład temperatur powietrza w drugiej części nocy z czwartku na piątek. Jak widać strefa mroźnej masy objęła by szczególnie północny wschód i wschód kraju. Na Podlasiu spadki temperatury wahać mogły by się od -16 do nawet -20 stopni. Dla kontrastu na Pomorzu zachodnim było by to od 0 do -4.

Kolejna mroźna noc tj. z piątku na sobotę przyniosła by duże spadki temperatury głównie wzdłuż granicy wschodniej Polski, choć trzeba podkreślić wyraźnie, że jest to interpretacja jednego z wielu modeli numerycznych. Jak widać temperatury wciąż były by wyraźnie ujemne na poziomie od -12 do -16 stopni Celsjusza.

Według prognozy ICON szczególnie mroźna miała by być noc z soboty na niedzielę, gdy ujemne temperatury wyraźnie weszły by w głąb kraju. Na północnym wschodzie, wschodzie i południowym wschodzie mogły by spaść nawet poniżej -20 stopni Celsjusza

Bardzo duże spadki temperatury utrzymać miały by się także kolejną noc. Na przełomie tygodnia kontynuacja temperatur osiągających i przekraczających -20 stopni Celsjusza zaznaczyć miała by się szczególnie na południowym wschodzie Polski. Mróz utrzymać miałby się oczywiście w całej wschodniej połowie kraju.

Inny punkt odniesienia – model GFS

Tak jak było wspomniane wyżej. Zmiana trajektorii najzimniejszych fragmentów masy powietrza przekłada się także na wyższe temperatury, choć wciąż mówimy tu o mrozach na poziomie kilkunastu stopni.

Poniżej znajdują się minimalne temperatury powietrza w trakcie nocy z piątku na sobotę, soboty na niedzielę i niedzieli na poniedziałek. Różnice jak widać są dosyć zauważalne, aczkolwiek noc z piątku na sobotę będzie na pewno bardzo zimna we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. W porównaniu do prognozy ICON noc z niedzieli na poniedziałek nie wygląda już tak groźnie, a najniższe spadki ograniczyły by się do regionów podgórskich i górskich.

infografiki: meteologix.com, wxcharts.com