Pogoda na piątek: Kolejne opady śniegu z okresowo silnym wiatrem

Opublikowano 20 stycznia 2022 o godz. 19:20

W piątek pogoda nieco się ustabilizuje względem czwartkowych wydarzeń. Mimo wszystko gradient baryczny wywołujący silny wiatr będzie wciąż znaczący. Rozwój kolejnych komórek opadowych spodziewany jest głównie we wschodniej połowie kraju i miejscami na południu. W zachodnich województwach pogoda będzie dużo spokojniejsza z szansą na rozpogodzenia

Sytuacja synoptyczna

W piątek warunki pogodowe będą nadal uzależnione od układu niżowego IDA, ale jego zatoka niżowa ograniczy się już do wschodniej połowy kraju. Na zachodzie coraz mocniej oddziaływać będzie wyż brytyjski „DIETER”, co oznacza dla tych regionów stabilną pogodę. Przy takim ułożeniu układów barycznych nadal spływać będzie do nas wychłodzone powietrze. Za dnia przeważać moją ujemne temperatury.

Sytuacja baryczna w piątek 20.01

Pogoda: Sytuacja baryczna w piątek 20.01

Pogoda na piątek: opady, wiatr, temperatury

W piątek główna aktywność opadów śniegu za dnia będzie koncentrować sie na północnym wschodzie w obszarze województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, ale także sporo regionów Mazowsza. Tutaj konwekcja będzie najintensywniejsza, co zwiastuje jednoznacznie opady o największym natężeniu. Ponadto śnieg może padać także w regionach południowo-wschodnich, ale powinien być wyraźnie słabszy względem czwartku. Strefa opadów rozciągnie się także na południe w obszar województwa małopolskiego, ale także i śląskiego. W pozostałych regionach jak widać po mapach modelu UMPL panować będzie za dnia pogoda dosyć stabilna. Na zachodzie i północy niebo może nawet ulec bardzo wyraźnemu wypogodzeniu.

Prognoza opadów śniegu i poziom zachmurzenia wg modelu UMPL. Stan na godziny: 08:00, 12:00, 15:00

Pogoda: opady na 8
Pogoda: opady na 12
Pogoda: opady na 15

Wieczorem sytuacja utrzyma się na podobnym stanie jak za dnia. Miejscami lokalne komórki z opadami śniegu mogą powstawać także na południowym zachodzie (Dolny Śląsk / Opolszczyzna)

Stan na 18:00

Późnym wieczorem opady śniegu mogą tworzyć się także w regionach gdzie za dnia pogoda była przez cały dzień stabilna. Wg modelu UMPL pasma konwekcyjne powstaną na linii od województwa kujawsko-pomorskiego, przecinając Wielkopolskę w kierunku Opolszczyzny. Śnieg wystąpi także w wzdłuż zachodniej granicy. Opady te będą związane z szeroką strefą znad Niemiec.

Co ciekawe, dosyć zbieżny scenariusz uwzględnia także model SwissHD

Porównanie prognoz opadów na godzinę 21:00. Model UMPL vs SwissHD

Pogoda: opady na 21
Pogoda: opady na 21 wg modelu swisshd

Wiatr

Według modelu ICON-EU najsilniejsze porywy wiatru wystąpią przed południem. Na godzinę 10:00 UTC najmocniejsze porywy osiągną 50-65 km/h zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Lokalnie jednak podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych zdarzyć się może poryw, który osiągnie barierę 70 km/h. Będą to jednak przypadki mocno lokalne. Poza zachodnią częścią kraju, gdzie porywy okażą się najsłabsze, przeważnie wiatr wyniesie 40-50 km/h w porywach, przeważnie z północno-zachodniego sektora.

Prognoza porywów wiatru nad Polską na godzinę 10:00UTC

Prognoza porywów wiatru nad Polską na godzinę 10:00UTC

Temperatury

Nad większością regionów panować będą delikatnie ujemne temperatury w zakresie -1°C/-3°C, jednakże odczuwalna temperatura, której miarą jest korelacja z wilgotnością powietrza i wiatrem, wyniesie nawet -4°C/-10°C

Temperatura odczuwalna – wyjaśnienie parametru

Prognoza temperatur powietrza nad Polską na godzinę 12UTC

Prognoza temperatur powietrza nad Polską na godzinę 12UTC

Grafiki: mapy.meteo.pl, meteologix.com, windy.com, weatheronline.co.uk