Burzowy piątek!

Opublikowano 9 maja 2019 o godz. 19:23

Piątek przyniesie dosyć interesujące warunki pogodowe nad przeważającą większością kraju. W ciągu dnia oczekujmy rozwoju bardzo dużej ilości rozproszonych komórek konwekcyjnych z tendencją do przeobrażania się w komórki burzowe, które w dalszym procesie mogą łączyć się w nieco większe układy wielokomórkowe. Będą one niosły przede wszystkim silne opady deszczu i opady drobnego gradu. Ich powolna prędkość przemieszczania się może być przyczyną wystąpienia nadmiernej akumulacji opadu, co zwłaszcza w obszarach zurbanizowanych może powodować miejscowe utrudnienia.

Prognoza pogody – 10.05

W piątek nad obszarem kraju rozciągać będzie się wyraźnie zaznaczona oś zatoki niskiego ciśnienia powiązana z układem niżowym Yukon. We wschodniej części kraju znajdować będzie się jego stopniowo zanikający front okluzji z opadami deszczu i zachmurzeniem, zaś na pozostałym kraju oddziaływać będzie masa o umiarkowanej chwiejności i podwyższonym gradientem temperatury między dolną, a środkową częścią troposfery.

Opis mapki 

Od rana zachmurzenie nad Polską duże, zaś przejaśnienia możliwe będą głównie od zachodu po południe kraju. Do południa przelotne i słabe opady deszczu możliwe będą od Podlasia po Lubelszczyznę. Po południu zachmurzenie niskiego piętra utrzyma się wzdłuż ściany wschodniej, zaś na pozostałym obszarze dojdzie do dosyć wyraźnych rozpogodzeń. W kolejnych godzinach nad obszarami zaznaczonymi symbolem „R” należy oczekiwać dziennego rozwoju izolowanych komórek z umiarkowanymi i miejscami silnymi opadami deszczu. Oprócz pojedynczych komórek będą formować się także niewielkie pasma wielokomórkowe. Ze względu na spodziewaną niestabilność masy w godzinach popołudniowych będzie dochodziło do rozwoju zjawisk burzowych. Największa liczebność burz spodziewana jest w orientacyjnie wyznaczonym obszarze odgraniczonym niebieską linią. Tutaj warunki konwekcyjne, a w mniejszym stopniu wiatrowe będą najkorzystniejsze. W omawianym obszarze mogą formować się pojedyczne komórki, ale także niewielkie klastry wielokomórkowe. Na ich trasie będą występować przede wszystkim silne opady deszczu. Ze względu na prognozowane słabe środowisko wiatrowe burze będą przemieszczać się powoli, a w niektórych przypadkach obiorą charakter stacjonarny. Opady gradu jeśli wystąpią, będą mieścić się w przedziale 0,5-2 cm. Nieznacznie podwyższony wskaźnik parametru „spout index” głównie w obszarze odznaczonym niebieską linią, wskazuje na pewne  prawdopodobieństwo uformowania się przypadku trąby lądowej (landspout) lub jej zalążków (lejki kondensacyjne). W regionach poza niebieską linią burze również są prawdopodobne, ale w mniejszej ilości. Zjawiska burzowe nie powinny wystąpić na wschodzie kraju. Burze mogą trwać miejscami także po zachodzie słońca prawdopodobnie nad środkowo północną częścią kraju.

Uwagi:

1.Obszar wyznaczony niebieską linią wyznacza prawdopodobną strefę z najwyraźniejszym rozwojem burz. Mimo wszystko należy podchodzić do tego z pewnym dystansem, gdyż strefa ta została wyznaczona orientacyjnie.

Grafika w tle: lightiningmaps.org