Pogoda. Najbliższe dni dosyć ciepłe, ale z przelotnymi opadami deszczu.

Opublikowano 27 września 2021 o godz. 18:27

W perspektywie nadchodzących dni pogoda nad Polską będzie dosyć stabilna, choć nie całkowicie pozbawiona opadów deszczu. Tych będzie jednak stosunkowo niewiele, co potwierdzają prognozy sum opadowych do nadchodzącego piątku. Dominować będzie napływ umiarkowanie ciepłych mas powietrza polarnomorskiego

Obszar Polski pozostawać będzie na ogół w obszarze pola wysokiego ciśnienia. Nie będzie to jednak całkowitym gwarantem braku opadów deszczu. Te choć w formie przelotnej i słabej, wystąpią odpowiednio we wtorek i środę na zachodzie oraz w czwartek na wschodzie. Deszcz związany będzie z frontami atmosferycznymi powiązanymi z układami niżowymi odpowiednio w regionach Islandii, a następnie Morza Północnego.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w okresie wtorek – piątek (krok animacji co 12h)

Pogoda.Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w okresie wtorek - piątek (krok animacji co 12h)

Przepływ mas powietrza w okresie wtorek – piątek z (krok animacji co 12h)

Przelotne opady głównie na zachodzie, bliżej piątku popada także na wschodzie

We wtorek zachmurzenie w kraju zacznie wzrastać do poziomu dużego i całkowitego, zaś na wschodzie może utrzymać się w rysach małego i umiarkowanego. Wzdłuż zachodniej połowy kraju zaznaczy się front chłodny o umiarkowanej aktywności. Popołudniu od Pomorza zachodniego po Dolny Śląsk i Opolszczyznę może przynosić przelotne opady deszczu, zaś lokalnie w obszarze województwa dolnośląskiego lokalne burze. Opady powinny utrzymać się w tej części kraju przez większość dnia, nie przemieszczając się w głąb kraju.

Prognoza możliwych opadów deszczu oraz zachmurzenia – wtorek godz 13:00 (model ICON-EU)

Pogoda. Prognoza możliwych opadów deszczu wzdłuż zachodniej połowy Polski - wtorek godz 13:00 (model ICON-EU)

W środę prawdopodobnie późniejszym popołudniem na zachodzie ponownie może dojść rozwoju opadów deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym, które tym razem w miarę upływu godzin będą stopniowo wkraczać nad kolejne województwa obierając kierunek wschodni. W ciągu dnia mniejszy poziom zachmurzenia i bardziej słoneczna pogoda może mieć miejsce ponownie wzdłuż wschodniej połowy kraju.

Prognoza ułożenia strefy opadowej oraz zachmurzenia w środę na godzinę 17:00 – model ICON-EU

W nocy z środy na czwartek strefa frontowa zacznie opuszczać zachodnią połowę kraju, kierując się na wschód. Po północy możliwe, że obejmie pas od północy przez centrum po południe, docierając na wschód w czwartkowy poranek.

Symulacja na godzinę 01:00 (noc śr/czw)

W czwartek front według większości dostępnych modeli ułoży się wzdłuż wschodniej połowy kraju. Oprócz opadów, naturalnie dojdzie do wzrostu zachmurzenia do poziomu całkowitego, zaś na zachodzie i północy wystąpić mogą większe przejaśnienia. Front z opadami powinien odsunąć się od Polski lub zaniknąć w godzinach wieczornych. Prognozy na piątek mogą być już obarczone większym błędem prognostycznym, dlatego informacja o możliwych opadach deszczu lokalnie na północy kraju (w podanym niżej przykładzie) jest tylko symboliczna. W miarę pojawiania się nowych prognoz stan ten może ulec większej zmianie. Większość modelów utrzymuje jednak stabilną pogodę bez deszczu. Określenie stopnia zachmurzenia jest w tej chwili zadaniem dosyć trudnym, ale prawdopodobnie większej kumulacji można oczekiwać na północy i zachodzie.

Grafika1: opady deszczu w czwartek na wschodzie Polski, Grafika2: niewykluczone lokalne opady na północy w piątek

Pogoda. opady deszczu w czwartek na wschodzie Polski
Pogoda. niewykluczone lokalne opady na północy w piątek

Na termometrach nadal przyjemne wartości

Według modelu GFS pomimo końcówki września czeka nas nadal dosyć przyjemny okres pod kątem temperatur powietrza. We wtorek na południowym zachodzie i zachodzie niewykluczone jest 18°C/20°C, a na pozostałym obszarze kraju przeważnie 15°C/17°C. Podobny wariant pogodowy zapowiada się w środę z rozszerzeniem możliwości temperatur do 20°C na południe Polski i wzrostem o 1°C/2°C w pozostałych regionach Polski w stosunku do wtorku. W czwartek nad większością kraju rysuje się scenariusz temperatur w zakresie 14°C/16°C, zaś miejscami na wschodzie o około 2°C/4°C mniej (wpływ frontu i zachmurzenia). Według modelu GFS w piątek temperatury mogą ponownie nieznacznie wzrosnąć, wahając się nad większością kraju na poziomie 14°C/18°C

Prognoza temperatur powietrza wg modelu GFS. Kolejno: wtorek, środa, czwartek, piątek. Godzina 12UTC

Grafiki: http://weatheronline.co.uk http://wxcharts.com http://meteologix.com http://vojvodinameteo.rs