Stopniowa stabilizacja pogody z przełomowym napływem ciepłych mas powietrza – weekendowa prognoza pogody

Opublikowano 7 maja 2021 o godz. 20:02

Przed nami weekend, który zgodnie z zapowiedziami w trakcie niedzieli zapoczątkuje nadejście wyraźnie ciepłego, choć niezbyt długiego okresu nad Polską. Zmiana cyrkulacji powietrza na południową wiązać będzie się z dosyć wyraźną reorganizacją ośrodków barycznych nad Europą. Aktywny niż znad Atlantyku nasunie się nad Wyspy Brytyjskie, zaciągając ciepłe masy powietrza w głąb Europy, przy udziale wyżu barycznego z południowo wschodniej i wschodniej części kontynentu europejskiego. Opadów należy oczekiwać tylko w sobotę i to w dosyć wąskim pasie – nad większością kraju pogoda będzie stabilna i dosyć słoneczna.

Sobota

W sobotę warunki pogodowe nad Polską kształtowane będą głównie przez ośrodek wyżowy, który dotrze do nas z zachodniej Europy. Północno-wschodnia część kraju pozostanie jeszcze na skraju zatoki niżowej, w strefie której rozwinie się popołudniowa konwekcja. Znad zachodniej Europy zacznie napływać stopniowo cieplejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

Prognozowana sytuacja baryczna nad Europą w sobotę

Zachmurzenie w ciągu dnia będzie wahać się od umiarkowanego po małe z większą ilością chmur na północy i całym pasie wschodnim, a mniejszym udziałem na zachodzie i południowym zachodzie. Głównie w drugiej części dnia na północy, północnym wschodzie i częściowo wschodzie prognozowany jest rozwój chmur kłębiastych z przelotnymi opadami deszczu i/lub krupy oraz drobnego gradu. Główną strefą przechodzenia opadów będzie pas od województwa pomorskiego przez warmińsko-mazurskie, miejscami północny wschód mazowieckie, na podlaskim kończąc. Miejscami komórki wędrować będą także przez północ Lubelszczyzny. Słabe opady w wymienionych regionach mogą pojawiać się już od rana, jednak popołudniu spodziewane jest ich większe zagęszczenie. Niektóre z komórek podobnie jak w ostatnich dniach, będą w stanie generować wyładowania doziemne. Same burze będą jednak słabe. Możliwe będą jednak porywy wiatru do 70 km/h podczas ich wędrówki.

Poza porywami wiatru na trasie komórek, wiatr będzie umiarkowany, kształtując się w przedziale od 30 do 50 km/h z północnego zachodu.

Poziom zachmurzenia i opady wg modelu UMPL. Sobota – godziny: 12:00, 15:00, 19:00

Temperatury maksymalne wystąpią wzdłuż całej zachodniej połowy kraju, kształtując się w przedziale 12°C – 14°C. W pozostałych regionach przeważnie od 10°C do 12°C. Na północnym wschodzie okresowo możliwe spadki temperatur poniżej 10°C ze względu na wędrówkę komórek

Niedzielny podmuch ciepła

W niedzielę wyż baryczny umocni się, odsuwając się na wschód. Zintensyfikuje to wyraźnie napływ ciepłych mas powietrza, które zaczną docierać do kraju. W niedzielę słabe opady mogą pojawić się tylko wzdłuż wybrzeża o poranku, a jeśli chodzi o zachmurzenie, może ono pojawić się na północy kraju w postaci chmur raczej poziomu średniego (miejscami niskiego). Nie jest to jednak przesądzone – możliwe, że niebo będzie bardziej wypogodzone. W ciągu dnia występował będzie umiarkowany, ale ciepły wiatr z południa o sile 40-50 km/h.

Prognoza zachmurzenia i opadów na niedzielę – model UM

Temperatury powietrza wzrosną względem soboty dosyć wyraźnie. W zachodniej połowie kraju możemy liczyć na przedział od 20°C do 22/23°C. Na północnym wschodzie chłodniej, ale z przewagą temperatur na minimalnym poziomie 15°C. W pozostałych regionach przeważnie od 16°C do 19/20°C

W kolejnych dniach przyszłego tygodnia minimalne temperatury powietrza nad większością kraju wahać będą się na poziomie 19/20°C z możliwymi maksymalnymi wzrostami nawet do 26/27°C

Temperatury powietrza na niedzielę – model ECMWF

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, vojvodinameteo.rs