Piątek z jeszcze wyższymi temperaturami! Strumień ciepła z południowego zachodu Europy nad Polską.

Opublikowano 25 marca 2021 o godz. 18:04

W piątek obszar polski znajdować będzie się w strefie wyraźnego klina wyżowego biegnącego z południowej Europy w kierunku Rosji. Z południowo-zachodniej części Europy docierać będzie ciepła masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego, która w ciągu dnia przyniesie wysokie temperatury oraz mały/umiarkowany poziom zachmurzenia. W drugiej części dnia w cieplejszej masie powietrza może dojść do rozwoju konwekcji z opadami deszczu z niewielkim prawdopodobieństwem pojawienia się wyładowań doziemnych.

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą w piątek 26.03

W pierwszej części dnia prognozowane są stabilne warunki pogodowe nad całym krajem z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Więcej chmur koncentrować ma się w regionach południowo-wschodnich i wschodnich. Najwięcej pogodnego nieba występować ma natomiast wzdłuż zachodniej połowy kraju oraz na północy. Po południu pogodniej będzie także w Polsce centralnej, południowej i miejscami na północnym wschodzie. Modele numeryczne wskazują na możliwość rozwoju popołudniowych chmur kłębiastych, które mogą przynosić przelotne opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Same komórki będą jednak lokalne.

Możliwość rozwoju komórek tyczyć ma się głównie Polski północno zachodniej, północnej oraz częściowo północno-wschodniej. Taką wizję dostarczają nam modele numeryczne UMPL ora SwissHD przedstawione na grafice poniżej:

 

Rozszerzając zakres porównawczy o kolejne modele, widać, że możliwość rozwoju przelotnych opadów deszczu jest uwzględniana także w regionach południowo-zachodniej części kraju i lokalnie w centrum. Z tego więc wynika, że możliwość pojawienia się opadów o charakterze lokalnym obejmuje na jutro pas od południowego zachodu po północny zachód, ale także od północy po północny wschód i w niewielkim stopniu także centralna część kraju. Taki scenariusz chyba najlepiej prognozuje model WRF umieszczony na końcu poniższej listy grafik.

Popołudniowa konwekcja z opadami deszczu w różnych częściach Polski – model Arpege, ECMWF i WRF

Dokładne wskazanie regionów z pojawieniem się ewentualnych wyładowań doziemnych w związku z możliwym rozwojem chwilowych burz, jest trudne. Uśredniając dostępne prognozy numeryczne, podwyższona szansa na wystąpienie wyładowań jest typowana dla południowego zachodu i zachodu i północnego zachodu.

Popołudniowe warunki pogodowe nad Polską wg modelu ECMWF, różowym kolorem oznaczono punkty z potencjalnym pojawieniem się wyładowań doziemnych. Zielony reprezentuje opad deszczu, zaś odcień – intensywność opadu.

Kolejny dzień wysokich temperatur

Ciepły strumień polarnomorskiej masy powietrza docierający z południowo-zachodniej części Europy, zagwrantuje nam kolejny dzień z wysokimi temperaturami. Wzdłuż całej zachodniej połowy kraju, ale także na północy, w centrum i południu temperatury powietrza wahać będą się na poziomie 13-16°C. Bardzo ciepło zrobi się także w pozostałych regionach Polski, gdzie termometry powinny pokazywać od 10 do 13°C. Tylko lokalnie na południowym wschodzie i wschodzie pojawi się niewielka szansa na temperatury nieznacznie poniżej 10°C. Prawdopodobnie w Polsce południowo-zachodniej temperatury mogą osiągnąć nawet 17°C.

Popołudniowe temperatury powietrza nad Polską wg modelu ECMWF i GFS 

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, wxcharts.com, knmi.nl,