Pogoda na czwartek. W ciągu dnia kontynuacja opadów deszczu i śniegu. Na południu możliwy silny wiatr

Opublikowano 3 lutego 2021 o godz. 20:10

W czwartek wizje prognoz modeli numerycznych wskazują na kontynuację opadów śniegu i deszczu z nocy, jednak będą one systematycznie ograniczać się do coraz mniejszej liczby regionów. W strefie zaostrzonego gradientu ciśnienia na południowym zachodzie, południu i południowym wschodzie możliwe będą silniejsze porywy wiatru, przekraczające miejscami 70 km/h.

Ośrodek niżowy „Siegbert” o poranku będzie znajdować się tuż za naszą wschodnią granicą, ale oczywiście jego zatoka będzie znajdowała się na terenie naszego kraju do końca dnia, a mówiąc ściślej – we wschodniej i południowej Polsce.

Prognoza położenia niżu w czwartek o godzinie 06:00 UTC – model GFS

O poranku opady śniegu możliwe będą szczególnie w pasie od Mazowsza w kierunku Podlasia oraz Warmii Mazur. Natężenie opadów powinno być umiarkowane. Opady śniegu będą przemieszczać się na południe wypierając ciepły sektor z Polski. Na styku mas powietrza wędrować będzie wąska strefa opadów marznących, a przed nami pojawi się deszcz. Ten przewidywany jest w Polsce centralnej i południowej, zaś do końca pierwszej części dnia także w południowo wschodniej. Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu o natężeniu słabym, wystąpią także od południa województwa lubuskiego przez dolnośląskie i dalej wzdłuż granicy południowej. Do godziny 12:00 opady śniegu powinny przejść przez większość Mazowsza i północy Lubelszczyzny, choć będą słabe.

Prognoza opadów nad Polską na godzinę 07:00, 10:00 i 12:00 (niebieski – śnieg, czerwony – marznący deszcz, zielony – deszcz) – model Swiss HD

 

Po południu opady będą szybko zanikać. Słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem do końca dnia możliwe są w obszarze południowo-wschodniej Polski oraz na zachodzie i częściowo południowym zachodzie (lubuskie i dolnośląskie). Podobny typ pogody utrzyma się na pogórzu i w górach z większą przewagą opadów samego deszczu.

Prognoza opadów nad Polską na godzinę 14:00 i 16:00 (niebieski – śnieg, czerwony – marznący deszcz, zielony – deszcz) – model Swiss HD

Szybki spadek temperatury powietrza – możliwe oblodzenia i bardzo zdradliwe warunki na drogach

Po przejściu opadów w ciągu dnia spływać będzie dosyć szybko chłodna masa powietrza, skutkująca spadkami temperatury powietrza do wartości ujemnych. Przy powierzchni ziemi  będzie ona wahać się na poziomie 0 stopni Celsjusza z tendencją do schodzenia na minus do końca dnia. To zaś oznacza możliwe zamarzanie wilgoci i stworzenie niebezpiecznych warunków na drogach. Szczególnie niebezpiecznie może się zrobić na obszarze województw: łódzkie, mazowieckie, lubelskie, jednak ostrożność należy zachować nad większością kraju – mniejsze ryzyko tyczyć będzie się regionów południowych.

Silniejsze porywy wiatru na poziomie 50-75 km/h od rana do końca dnia przemieszczać będą się znad Dolnego Śląska (tu rano) w kierunku Podkarpacia (po południu).

Wędrująca strefa porywów wiatru 50-75 km/h kolejno o godzinie 07:00, 12:00 i 15:00, począwszy od Dolnego Śląska na Podkarpaciu kończąc (mapy.meteo.pl)

 

 

Infografiki: meteologix.com, weatheronline.co.uk