Antycyklon Jürgen – powrót chłodu, wysokiego ciśnienia i śniegu!

Opublikowano 19 marca 2020 o godz. 19:08

Wkraczając w drugą połowę marca jesteśmy bardziej nastawieni na coraz częstsze podmuchy ciepła, które dały o sobie dać szczególnie wczoraj jak i dzisiaj. Na południu kraju temperatury poszybowały miejscami aż do 19 stopni Celsjusza. A co gdyby tak za kilkadziesiąt godzin w ciągu dnia temperatura na południu wyniosła -3 stopnie, a nocami -10? A co jeśli do tego dodamy opady śniegu, zimny wiatr i mroźne powietrze znad Rosji? Można założyć, że jest to w zasadzie mało prawdopodobne, bo skąd tak nagły przewrót w pogodzie i diametralnie różne warunki atmosferyczne? W marcu takie incydenty to jednak nic nadzwyczajnego, choć po tak ciepłym tygodniu jaki mamy obecnie ciężko sobie wyobrazić, że będzie po prostu.. p*ździć.

A jednak

W trakcie najbliższych dni przez Europę przemieszczać będzie się potężny obszar podwyższonego ciśnienia jako układ o nazwie Jürgen. Jego wędrówka skierowana będzie nad Europę północną, zaś po wschodniej części wyżu będziemy obserwowali nasilony spływ mroźnych mas powietrza, które będą sukcesywnie wkraczać nad obszar Europy, a szczególnie odczuć może to właśnie nasz kraj. Powietrze to będzie istotnie zimne. Prognozy zakładają temperatury powietrza na poziomie 1500 m w zakresie od -10 do nawet -15 stopni Celsjusza. Chłód opanuje nadchodzący weekend, ale ponadto początek przyszłego tygodnia – wiąże się to z przemieszczaniem się wyżu dalej na wschód, który zapewni dalszy spływ zimna do Polski. Ponadto w okresie poniedziałek-wtorek wzrosną szanse na wystąpienie umiarkowanych opadów śniegu w towarzystwie bardzo zimnego wiatru ze wschodu. Oznaczało by to mały zimowy comeback, który co prawda nie potrwa długo, ale na pewno zaskoczy nie jednego – pod warunkiem, że prognozy będą taki wariant podtrzymywać.

Układ wyżowy Jürgen widoczny na mapach barycznych w okresie piątek – wtorek

Zanim jednak nad krajem całkowicie dojdzie do wymiany temperatur, w piątek ciepły sektor zacznie mocno ograniczać się do regionów środkowo południowych i południowo wschodnich. Tutaj temperatury wciąż pozostaną na wysokim poziomie osiągając maksymalnie 15-16 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach spadną one średnio do około 10 stopni. Ograniczenie ciepła będzie związane z przemieszczającym się frontem chłodnym za którym wędrować będą coraz chłodniejsze porcje powietrza dostarczane przez umacniający się na północy Europy wyż.

Spodziewany poziom temperatur jutro na godzinę 12Z, spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w piątek

Co więcej, w trakcie przechodzenia jutrzejszego frontu nad południowymi regionami Polski, prognozuje się nieznaczną szansę na rozwój konwekcji prowadzącej do powstania słabych i średnio aktywnych komórek burzowych. Szanse na ich wystąpienie póki co wystąpić mogą nad województwami: świętokrzyskie, lubelskie (południowa część), opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Burze nie będą groźne, choć mogą przynosić lokalnie silne opady deszczu.

Potencjalne popołudniowe komórki opadowe/burzowe nad środkowo południową i południowo wschodnią częścią kraju

W trakcie weekendu zimne powietrze opanuje cały kraj. Doskonale widać to na mapach temperaturowych poziomu 850hPa. Przełoży się to na znaczny spadek temperatur za dnia, a zwłaszcza nocami.

Adwekcja zimnego powietrza widoczna na mapach temperatury z poziomu 1500 m n.p.g. – sytuacja na sobotę i niedzielę

Spodziewane temperatury powietrza na poziomie dwóch metrów kolejno w sobotę, niedzielę (góra), poniedziałek i wtorek (dół)

Noce szczególnie z soboty na niedzielę, a następnie z niedzieli na poniedziałek będą zimne z wieloma przypadkami znacznych spadków poniżej 0 stopni. Mróz utrzyma się także w kolejnych dwóch nocach nowego tygodnia. Wieczorem w poniedziałek, a także w trakcie wtorku przetaczać mają się dodatkowo opady słabego/umiarkowanego śniegu w towarzystwie umiarkowanie silnego wiatru i możliwych ujemnych temperatur nawet w ciągu dnia – tyczy się to przede wszystkim województw południowo wschodnich, środkowo południowych i południowo zachodnich. Prognozy odnośnie potencjalnej pokrywy śniegu są jeszcze różne, ale niewykluczone, że jakaś niewielka (do 3 cm) pokrywa może faktycznie się utworzyć! Póki co potencjalny epizod zimowy mógłby się wydarzyć przede wszystkim na obszarze Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny i ziemi świętokrzyskiej.

Prognozowane opady śniegu w południowo wschodniej Polsce w poniedziałkowy wieczór i we wtorek

Dane graficzne: mapy.meteo.pl, wxcharts.com, meteomodel.pl, vojvodinameteo.rs, dwd.de