Kontynuacja konwekcji w wychłodzonych masach powietrza – przegląd prognoz na czwartek

Opublikowano 18 września 2019 o godz. 18:51

Układ niskiego ciśnienia o nazwie Ignaz, który przyniósł duże pogorszenie pogody w minionych dwóch dniach, w tym także i dzisiaj, w ciągu nadchodzącej nocy skieruje się wraz ze swoją zatoką na wschód wgłąb Rosji, ustępując tym samym miejsca na rozbudowę antycyklonu znad Wysp Brytyjskich w kierunku wschodnim, co spowoduje, że już jutro zasięg zatoki niżowej zostanie mocno ograniczony nad naszym krajem do regionów wschodnich, wywołując wzrost ciśnienia atmosferycznego. Mimo wszystko nie oznacza to jednak raptownej zmiany warunków atmosferycznych. Układ wysokiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich charakteryzuje się silnym klinem rozbudowanym w kierunku szerokości kręgu polarnego obejmując część państw Europy północnej. Z drugiej jednak strony część regionów nadal pozostanie w zasięgu skraju zatoki niżowej, a to oznacza podtrzymywanie warunków do adwekcji północno zachodniej, a więc dalszego spływu chłodu nad nasz kraj. W miejscu przechodzenia obszaru wyżowego w niżowy wzdłuż izobar można wyznaczyć teoretyczną linię trasy spływu mas powietrza na jutrzejszy dzień.

Spodziewana sytuacja baryczna nad Europą jutro na godzinę 12:00 – model ECMWF

Zmniejszająca się różnica ciśnień – wiatr słabnący, choć wciąż odczuwalny

Stopniowa dominacja wyżu jaka odbywać będzie się już tej nocy, a także jutro skutkować będzie stopniowym słabnięciem wiatru gradientowego. Mimo wszystko jutro będzie on o sobie wciąż dawał znać. Wg prognoz modelu ECMWF jutro porywy wiatru będą mieścić się w przedziale na ogół 30-40 km/h, a miejscami głównie na północy i lokalnie w centrum do okolic 50 km/h. Wiatr będzie wiał z północno zachodniego sektora, a więc przyczyni się on do potęgowania odczucia chłodu.

Prognoza trzygodzinnych, maksymalnych porywów wiatru we wtorek – model ECMWF

Kolejna porcja dziennej konwekcji

Podobnie jak dzisiaj i wczoraj w chwiejnej i wilgotnej masie powietrza Pm jutro ponownie rozwiną się rozproszone komórki opadowe i niewielkie pasma głównie z przelotnymi opadami deszczu. Część komórek w tych specyficznych warunkach niskiej chwiejności termodynamicznej przyniesie kolejne wyładowania atmosferyczne nad krajem. Wg bieżących danych środowisko do rozwoju burz adwekcyjnych najbardziej korzystne będzie na północnym wschodzie, a z biegiem dnia także w obszarach środkowo wschodnich. Przekładając to na województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie. Rozproszone opady deszczu będą mogły wystąpić praktycznie nad całym krajem, choć mniejsze prawdopodobieństwo występować będzie już wzdłuż województw nadmorskich.

Na podstawie danych modelu UMPL ponownie stwierdza się, że na trasie powstałych komórek opadowych i/lub burz pojawić się mogą chwilowo silniejsze porywy wiatru konwekcyjnego – na ogół do 75 km/h. Tyczy się to szczególnie województw wschodnich gdzie rozwój ośrodków ma być najliczniejszy w skali kraju. Temperatury jutro w okolicach 14 stopni nad większością kraju. chłodniej od południa Podkarpacia po Małopolskę – okolice 10/11 stopni. Przy obecności umiarkowanego, a miejscami silniejszego wiatru rzeczywista temperatura odczuwalna będzie niższa względem T2m o 2-3 stopnie.

Liczne komórki opadowe w tym możliwe burze (na wschodzie) – prognoza symulowanej odbiciowości radarowej na godzinę 17:00 – model Swiss HD

Spodziewany zasięg chwiejnego sektora powietrza (index LI) – ujemne wartości świadczą o występowaniu warunków do rozwoju lokalnych burz

Prognozowana temperatura powietrza jutro na godzinę 12Z – model GFS

Wstępny zasięg możliwości wystąpienia lokalnych zjawisk burzowych na jutro

dane graficzne: meteomodel.pl, windy.com, kachelmanwetter.de, vojvodinameteo.rs