Zimowy poniedziałek..

Opublikowano 29 marca 2020 o godz. 20:02

Nad Polską postępuje proces wymiany mas powietrza wraz z dalszym ruchem frontu chłodnego. W trakcie nadchodzącej nocy front przemieści się nad województwa południowe zmieniając swój typ opadów z deszczu na śnieg. Bieżące prognozy numeryczne wskazują, że strefa zanikających opadów śniegu o poranku znajdować będzie się w pasie od województw: lubelskie, podkarpackie i małopolskie. Opady tutaj będą miały charakter słaby, tworząc miejscami nieznaczną, cienką pokrywę śnieżną. Do godziny 12:00 powinny one w opisywanych regionach całkowicie ustąpić, ograniczając się ewentualnie do regionów Bieszczad.

Prognoza ułożenia opadów śniegu w południowo wschodniej części kraju – poniedziałek godzina 6 rano

Spodziewana sytuacja synoptyczna

W poniedziałek nad Polską przemieszczać będzie się wschodnia część układu wysokiego ciśnienia z centrum ułożonym na północny wschód od Wysp Brytyjskich. W sytuacji tej wciąż faworyzowany będzie spływ zimnych cząstek powietrza z północnej Europy. Dodatkowo nad województwami północno zachodnimi zaznaczy się strefa okludującego frontu atmosferycznego płytkiego, mezoskalowego niżu barycznego z centrum nad Zatoką Ryską.

Poza regionami południowo wschodnimi w pozostałej części kraju poranek pogodny, ale i mroźny na skutek adwekcji powietrza arktycznego – miejscami nawet do -7 stopni Celsjusza. Po południu szczególnie od województwa zachodniopomorskiego po pomorskie prognozowane jest wystąpienie miejscami silniejszych opadów śniegu w związku z wkroczeniem frontu zokludowanego. Do wieczora opady zaczną przemieszczać się także na południe w regiony północnej części województwa wielkopolskiego i lubuskiego, a także nad kujawsko-pomorskie. Tutaj jednak opady będą dużo słabsze względem województw nadmorskich. Izolowane komórki z punktowo silniejszymi opadami śniegu będą rozwijać się także nad województwem warmińsko-mazurskim z trajektorią na północne Mazowsze.

Popołudniowe opady śniegu w północno zachodniej części kraju – prognoza modelu UM na godzinę 15:00

Wieczorem słabe opady śniegu przemieszczą się wgłąb województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Opady śniegu, miejscami dosyć intensywne wciąż mogą występować szczególnie w obszarze całego województwa pomorskiego. W ciągu dnia najcieplej będzie w pasie od południowego zachodu po środkową północ – około 5 (lokalnie 6) stopni Celsjusza. W pozostałych regionach temperatury na poziomie 2-3 stopni, na Pomorzu zachodnim do 0 stopni.

dane graficzne: mapy.meteo.pl, meteomodel.pl, dwd.de