Zima 2019/2020 nad Europą – prognoza AccuWeather

Opublikowano 17 października 2019 o godz. 11:12

Światło dzienne ujrzała właśnie sezonowa prognoza opracowana przez meteorologów z amerykańskiego stowarzyszenia AccuWeather. Pod lupę specjalistów wzięto nadchodzący okres zimowy nad Europą, stąd na podstawie modeli klimatycznych obliczających szereg anomalii (np. temperatury, geopotencjału, ciśnienia) i innych wpływowych czynników, przedstawiono ich wizję warunków pogodowych na zbliżającą się zimę. W tym miejscu będzie można także odnieść się do Polski w kontekście spodziewanej pogody.

Stormy Early – obszar ciemnozielony

Meteorolodzy alarmują o spodziewanej wysokiej aktywności atlantyckich niżów niosących bardzo silne wichury powodujące uszkodzenia oraz liczne opady deszczu mogące powodować podtopienia. Sezon wichur szczególnie nad Wyspami Brytyjskimi już teraz jest w wysokiej aktywności o czym świadczy niedawne przejście nad Irlandią ex-huraganu Lorenzo. W pasie od Wysp Brytyjskich po Szwecję i Norwegię najwyższa aktywność groźnych niżów przewidywana jest przede wszystkim w styczniu z  wyraźną tendencją spadkową w lutym i marcu.

Beneficial Rains – obszar jasnozielony

W tym rozległym pasie biegnącym od Półwyspu Iberyjskiego przez Europę zachodnią po część Polski (głównie zachód) prognozy meteorologów mówią o występowaniu sporej ilości opadów deszczu, co było by zgodne patrząc na obszar ciemnozielony – rozległe niże wszakże zawsze niosą rozciągnięte na setki kilometrów fronty z opadami atmosferycznymi, które mogły by przechodzić między innymi przez większość obszarów jasnozielonych, a zwłaszcza od Francji przez Niemcy po Polskę. Choć opady deszczu nie są zapowiadane tutaj przez cały okres zimowy, to wskazywana jest znaczna poprawa sytuacji hydrologicznej po letnich suszach.

Infrequent Storminess – obszar żółty

Bałkany mają doświadczyć łagodnego przebiegu zimy ze względnie stabilnymi warunkami pogodowymi, niską aktywnością układów niżowych i długimi okresami bez opadów atmosferycznych. Wpłynąć to ma także na krótszy sezon zimowy w obszarach górskich – zwłaszcza nad obszarem Włoch.

Cold Waves – obszar niebieski

Najbardziej dotkliwe warunki zimowe przewidywane są w szerokim pasie wyznaczonym niebieską strefą. Objąć ma ona wschodnią Skandynawię i wschodnią część Europy. W tych obszarach przewiduje się okresowe spływy istotnie chłodnych mas powietrza już z początkiem zimy, jednak nie będą to długookresowe ochłodzenia, a jedynie chwilowe epizody. Meteorolodzy tłumaczą, że wyraźne ochłodzenia z bardzo zimnymi masami powietrza mogą zdarzyć się przede wszystkim w grudniu, jednak nie będą to warunki trwałe aż do połowy okresu zimowego. Najbardziej zimowe warunki z falami mrozów oczekiwane są od Finlandii po Ukrainę, gdzie także występować będą najlepsze warunki do tworzenia się śniegu.

W wyznaczonym obszarze najbardziej zimowe warunki mają przypaść na okres stycznia lub lutego wraz z możliwą dominacją mas arktycznych. Okresowe spływy mroźnych, arktycznych mas mogą przesuwać się w kierunku zachodnim obejmując m.in. Polskę, Słowację i Rumunię.

Polska A i B

Z powyższej mapy wynika, że największe szanse na zimę z opadami śniegu i mrozem wskazywane są dla wschodniej Polski przede wszystkim w drugiej połowie sezonu zimowego (styczeń-luty). Im bardziej w kierunku zachodniej części kraju, tym typ pogody będzie zmieniał się ku wilgotnej zimie z częstszymi opadami deszczu (i tu prawdopodobnie także cieplejszymi masami powietrza).