Żegnamy mroźne masy powietrza. W środę wzrost temperatur nawet do +5/7°C

Opublikowano 18 stycznia 2021 o godz. 21:04

Zapowiadane ocieplenie nad Polską (link do analizy) będzie odczuwalne coraz wyraźniej. Do końca środy czeka nas definitywne wyparcie mroźnej masy poza terytorium naszego kraju. Przemieści się ona ponownie w głąb wschodniej części kontynentu europejskiego. Wolne miejsce szybko zajmować będzie cieplejsze powietrze polarnomorskie płynące z Atlantyku przez zachodnią Europę. W konsekwencji czek nas wyraźny wzrost temperatury powietrza z najwyższymi wskazaniami szczególnie w zachodniej Polsce.

Przyczyną ocieplenia będzie przewaga dominacji ośrodków niżowych rozwijających się nad wodami Atlantyku. W środę nad Wyspami Brytyjskimi znajdować będzie się głęboki niż baryczny z rozległą zatoką niżową sięgającą w głąb Polski. W południowej części niżu przemieszczać będzie się ciepłe powietrze polarnomorskie, które do końca środy obejmie cały obszar Polski.

Prognozowany napływ ciepłego powietrza polarnomorskiego nad Europę w środę – wypychanie mroźnych mas na wschód i ocieplenie nad Polską (pivotalweather.com)

Prognozy temperatury

Na godzinę 12:00 prognoza modelu ECMWF wskazuje na najwyższy wzrost temperatury powietrza od województwa dolnośląskiego przez lubuskie po zachodniopomorskie. Maksymalne temperatury powietrza wahać miałyby się od 5 do 8 stopni Celsjusza. Odsuwająca się mroźna masa jedynie na krańcach północno wschodnich może przynieść spadek temepratury do -6 stopni. Do końca dnia także i tutaj temperatura będzie wzrastała. W pozostałej części kraju temperatury wahać miałyby się od 0/1 °C do 3/4°C.

Model ICON-EU wskazuje na zbliżony scenariusz przy czym cieplej miało by się zrobić od południowego zachodu po południe. W pasie od Dolnego Śląska po Małopolskę temperatury maksymalne na godzinę 12 wahać miały by się w przedziale 5/7 °C. Podobny wariant temperatur tyczy się krańców północno-wschodnich z temperaturą na poziomie -5/-7°C.

By dowieść słuszności, że mroźna masa definitywnie opuści nasz kraj, poniżej znajduje się prognoza tego samego modelu, ale na godzinę 20:00. Jak widać ujemne temperatury znad północno wschodniej części kraju znikną. Warto też zaznaczyć, że będzie to wyraźnie cieplejsza noc chociażby o tej która panowała z poniedziałku na wtorek. Cieplejsza nawet o 15/19°C we wschodniej połowie kraju.

Model GFS utwierdza tylko w przekonaniu, ze powyższe warianty prognoz odzwierciedlają z dużym prawdopodobieństwem warunki jakie szykują się w środę. W tym przypadku maksymalne temperatury raczej nie powinny przekraczać 5°C

Infografiki: wxcharts.com, meteologix.com, meteomodel.pl