Wzrost ciśnienia, wzrost temperatur i zanikające opady – środa ze stabilizacją pogody nad obszarem Polski.

Opublikowano 26 marca 2019 o godz. 18:16

Początek tygodnia dał nam wyraźnie do zrozumienia, że pomimo końcówki marca i otwartej furtki do kwietnia, wciąż jesteśmy w charakterystycznym okresie przejściowym objawiającym się dużą dynamiką w pogodzie. Poniedziałek jak i wtorek przyniósł w wielu miejscach silny wiatr, opady mieszane, a także charakterystyczne dla tego okresu pogodowego burze adwekcyjne. Przed nami środa, która będzie zapowiedzią idącej stabilizacji pogody. Co prawda szykuje się nam sporo chmur, ale zażegnamy ryzyko wystąpienia burz, a tym bardziej opadów śniegu. Przelotny deszcz możliwy jeszcze miejscami na północy i zachodzie Polski.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na środę – rozbudowa wyżu w kierunku wschodnim

Prognoza pogody – 27.03

Od zachodniej części Europy obserwujemy stopniowe rozrastanie się wyżu ze stacjonarnym centrum w okolicach Wielkiej Brytanii. Jego wschodnia część sięgać będzie obszarów Polski dając wzrost ciśnienia na poziomie 1024-1028 hPa. Cyrkulacja mas powietrza obierze kierunek zachodni. Do Polski zacznie płynąć łagodniejsze powietrze cechujące się jednak podwyższonym poziomem wilgoci. Przez północną i zachodnią część kraju dodatkowo przemieszczać się będzie fragment frontu ciepłego będący składową frontu rozciągającego się wzdłuż całej Skandynawii.

Opis mapki

Od rana największe przejaśnienia spodziewane są na południu, wschodzie i częściowo centrum, choć niebo nie będzie całkowicie wolne od chmur. Od rana chmury piętra niskiego będą rozbudowywać się na zachodzie i północy kraju w związku z przemieszczaniem się układu frontowego. Przelotne opady deszczu i mżawki są możliwe miejscami w województwie zachodniopomorskim i pomorskim choć pokropić może nad całą zachodnią ścianą. Do południa zachmurzenie zalegać będzie nad większością obszarów zachodniej Polski, a także wzdłuż północy. W dalszym ciągu przelotny deszcz jest możliwy nad wyżej przytoczonymi województwami. Dużo więcej chwil ze słońcem nadal na południu, wschodzie i częściowo w centrum. Po południu strefa z niskozawieszonym zachmurzeniem będzie wdzierać się bardziej wgłąb kraju. Chmury zaczną przykrywać większość obszarów centralnych, a strefy z małym poziomem zachmurzenia zaczną się ograniczać stopniowo tylko do południowej części Polski. W skali całego dnia najpogodniej będzie nad środkowo południową i południowo wschodnią częścią kraju. Temperatury dosyć wyrównane osiągające na ogół 6-8 stopni Celsjusza. Na południowym zachodzie mogą wzrosnąć one do okolic 10. Na północnym wschodzie i Pomorzu dosyć chłodno – poniżej 5 stopni.

Uwagi:

1. Rzeczywisty poziom zachmurzenia może w pewnym stopniu odbiegać względem prognozy. Ta sama sytuacja ma się do opadów atmosferycznych, które wg niektórych prognoz ograniczyć mają się tylko do północnego pasa, a według innych mają pojawić się także na zachodzie, a nawet miejscami w centrum Polski.

2. Poziomy temperatur są orientacyjne. W poszczególnych województwach mogą się one różnic m.in. ze względu na zmienność zachmurzenia i charakterystykę zalegającej masy powietrza nad danym terenem.

Źródło grafiki: http://www.met.fu-berlin.de/wetterpate/