Wyż rosyjski, adwekcja ciepła, bezdeszczowe dni – o pogodzie w nadchodzącym tygodniu

Opublikowano 17 listopada 2019 o godz. 16:58

Kończymy bieżący tydzień odznaczający się początkowo dosyć deszczowym przebiegiem zwłaszcza na zachodzie kraju. Przez pierwsze dni nad krajem stacjonował aktywny front ciepły rozgraniczający masy ciepłe od chłodniejszych. Na wschodzie temperatury szybowały do bardzo wysokich poziomów zbliżających się do 20 stopni Celsjusza. Na południowym zachodzie w obszarach południowych Dolnego Śląska pojawiły się wielogodzinne opady śniegu. W drugiej połowie bieżącego tygodnia sytuacja uległa wyrównaniu i wyższe temperatury rozrosły się nad większy obszar Polski, a opady deszczu ustały. W nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja ciepłego wydania jesieni, które cechować będzie się tym razem małą ilością opadów deszczu jak i umiarkowanym wiatrem z sektorów południowo wschodnich. Nie zabraknie niestety nisko zawieszonych chmur stratus jak i gęstych mgieł. Pod koniec tygodnia chłód zacznie wdzierać się nad wschodnią część kraju.

______________

Suchy tydzień

W perspektywie nadchodzących dni nad obszarem Polski prognozuje się niewielką ilość opadów deszczu za sprawą spodziewanej dominacji wyżu rosyjskiego. Wyjątkiem będzie początek tygodnia. W poniedziałek chłodny front atmosferyczny związany z zanikającym ośrodkiem niskiego ciśnienia ulokowanym nad Niemcami będzie przemieszczał się wzdłuż zachodniej części kraju skutkując wystąpieniem opadów deszczu o charakterze przelotnym. W ciągu dnia pojawią się one głównie w województwach: wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, częściowo łódzkie, zaś wieczorem w województwach nadmorskich i na Kujawach.

Prognozowana suma opadów w poniedziałek do godziny 23:00

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek – zachodnia część Polski w zasięgu fragmentu frontu chłodnego (ośrodek niżowy nad Niemcami)

Rozszerzając zakres prognoz do przyszłej niedzieli sumy opadowe nad Polską prawdopodobnie nie osiągną nawet 10 mm. Opady deszczu w zbliżającym się tygodniu z pewnością nie będą miały szans wystąpić na wschodzie kraju – tutaj pojawiać mogą się co najwyżej mżawki.

Prognozowana suma opadów deszczu nad Polską liczona do niedzieli 24.11

Wyż rosyjski z adwekcją ciepła

Suchy okres synoptyczny związany będzie z rozbudową silnego ośrodka wyżowego, który na wiele dni obejmie swoim zasięgiem obszar Polski. W tej konkretnej sytuacji będziemy znajdować się na jego wschodnich krańcach zaś cyrkulacja powietrza będzie odbywała się z południowo wschodniej części Europy. To zagwarantuje nam kontynuację występowania umiarkowanie ciepłych dni – szczególnie w poniedziałek i wtorek.

Wyż rosyjski – prognozowane ciśnienie na poziomie morza nad Europą (czwartek-piątek)

Prognozowane maksymalne temperatury w poniedziałek i wtorek (godz 12UTC) – model GFS

Bliżej weekendu oraz w trakcie okresu weekendowego analizowany wyż zacznie transportować chłodniejsze masy powietrza w kierunku wschodniej Polski. Na ten moment szczególnie od piątku to niedzieli cieplejsze powietrze odsunie się nad południową i zachodnią część kraju. Na wschodzie i północy temperatury w ciągu dnia spadną do dużo niższych poziomów niż z początku tygodnia. Prognozy choć na ten moment są jeszcze rozbieżne w tej kwestii, to wskazują, że może być to maksymalnie 5 stopni Celsjusza. Na krańcach północno wschodnich nawet za dnia mogą wystąpić delikatne spadki poniżej 0 stopni. Nocami powrócą natomiast przymrozki wzdłuż większości wschodnich regionów, ale prawdopodobnie także na północy.

Spodziewana temperatura w ciągu dnia (piątek – niedziela) – godz. 13:00

Dane graficzne: kachelmanwetter.de, vojvodinameteo.rs, wxcharts.com, dwd.de, meteomodel.pl