Wysoka aktywność antycyklonów nad Europą – fala upałów w ostatnim tygodniu sierpnia?

Opublikowano 21 sierpnia 2019 o godz. 18:48

Bieżący miesiąc przyniósł nam sporą aktywność niżów barycznych z aktywnymi strefami frontowymi niosącymi liczne zjawiska burzowe, miejscami istotnie silne. W obszarze Europy będzie zachodzić jednak duża reorganizacja ośrodków barycznych ze szczególnym naciskiem na powrót wysokiej aktywności układów wysokiego ciśnienia. Wyże w większości przypadków w okresie letnim gwarantują nam cyrkulację bardzo ciepłych/gorących mas powietrza, a w zależności od pewnych czynników także zwiększone szanse na zjawiska burzowe. Najnowsze prognozy wskazują, że szykuje się nam całkiem ciekawy scenariusz, w którym to do końca bieżącego tygodnia temperatury będą wykazywać się tendencją wzrostową zbliżającą się do poziomów około 30 stopni Celsjusza w niedzielę, zaś w ostatnim tygodniu bieżącego miesiąca możemy mieć do czynienia z wielodniową cyrkulacją wschodnią/południowo wschodnią/południową, która w każdym z tych wariantów przynieść miała by napływ do Polski bardzo ciepłego, a wręcz gorącego powietrza, skutkujące temperaturami osiągającymi i przekraczającymi pułapy 30 stopni Celsjusza!

Wyż baryczny Corina – bardzo ciepła i słoneczna pogoda do końca tego tygodnia

W ciągu kolejnych dni warunki pogodowe nad Polską uzależnione będą od rozbudowującego się wyżu o nazwie Corina, którego centrum znajdzie się jutro bezpośrednio nad naszym krajem, a następnie do niedzieli będzie migrować w kierunku wschodnim i północno wschodnim, wywołując u nas cyrkulację ciepłych mas powietrza z kierunków wschodnich. Zaowocuje to wzrostem temperatur w ciągu nadchodzącego weekendu nawet do 25-28 stopni w sobotę i nawet 28-31 stopni w niedzielę. Zjawiska burzowe w trakcie weekendu mogą pojawić się przede wszystkim na południu Polski z naciskiem na obszary górskie/podgórskie.

Prognozowana sytuacja synoptyczna nad Europą jutro na godzinę 12 UTC – centrum wyżu Corina nad Polską

Prognozowana temperatura (~1500 m n.p.m.) i wędrówka mas powietrza w okresie czwartek – niedziela. Wyliczenia modelu ICON-EU

W ostatnim tygodniu prognozy są nieco rozbieżne co do dalszego zachowania się opisywanego wyżu barycznego. Wersja prognoz ECMWF wskazuje, że wyż będzie trzymał się stosunkowo blisko Polski kontynuując cyrkulację ze wschodu i południowego wschodu, blokując tym samym układy niżowe znad zachodniej Europy mniej więcej do weekendu gdzie później mają wkroczyć z układami frontowymi. Wersja modelu GFS wskazuje, że wyż z początkiem nowego tygodnia będzie stopniowo słabł i choć do połowy tygodnia wciąż będzie miał wpływ na pogodę w kraju, tak będzie on znacznie szybciej ustępował układom niskiego ciśnienia i ich zatokom. To może mieć spory wpływ m.in. na możliwość wystąpienia większej ilości burz wewnątrzmasowych/frontowych. Tutaj kwestia jest mocno otwarta, bo mamy wciąż daleki termin.

Porównanie prognoz ciśnienia na środę 28 – model GFS vs ECMWF

Z drugiej jednak strony niezależnie od scenariusza cyrkulacja wciąż ma obierać kierunek z regionów gdzie stacjonować ma gorące powietrze zwrotnikowe, co widać dobrze po prognozach temperatur tych modeli. Zarówno jeden i jak i drugi jest zgodny, że przez większość przyszłego tygodnia będzie bardzo gorąco, być może każdego dnia z 30 stopniowymi temperaturami i możliwymi przekroczeniami tychże poziomów.

Prognoza temperatur w okresie 26 – 30 (model ECMWF i GFS)

dane graficzne: kachelmannwetter.de, meteomodel.pl, wxcharts.com, www.met.fu-berlin.de/wetterpate/, windy.com